Obchody 98. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Uroczyste przyrzeczenie „Orląt” i strzeleckiej młodzieży. 06-07.03.2017r.
Już na dobre w tradycje Rzeszowa wpisał się doroczny program dwudniowych obchodów rocznic przypominających o bohaterskim życiu i heroicznej śmierci najmłodszego pułkownika polskiej armii, rzeszowianina Leopolda Lisa-Kuli.
Urodził się na służbowej palcówce ojca-kolejarza w Kosinie równo 22 lata przed odzyskaniem niepodległości, 11 listopada 1896 r. Jego rodzice pochodzili z dwóch podrzeszowskich wsi. Ojciec Tomasz urodził się w Rudnej Wielkiej, matka Elżbieta w Świlczy. Biografowie doszukują się wśród jego przodków uczestników narodowych powstań: listopadowego (1830) i styczniowego (1863), on sam, zanim dołączył do panteonu bohaterów narodowych, był zwykłym chłopcem: gimnazjalistą, harcerzem, strzelcem, wreszcie, żołnierzem Wojska Polskiego. Warto przywołać treść pierwszej zwrotki, dedykowanego mu przez Adama Kowalskiego „Rapsodu”: „Gdy ruszył na wojenkę,/ Miał siedemnaście lat,/A serce gorejące,/ A lica miał jak kwiat./ Chłopięcą jeszcze duszę/I wątłe ramię miał […]”. Słowa te jeszcze bardziej przybliżają współczesnej młodzieży postać patrona. Najmłodszy pułkownik i chluba Wojska Polskiego odrodzonej II Rzeczypospolitej, przeszedł strzelecką drogę przysposobienia wojskowego i stanął na wysokości powierzonych mu zadań, a nawet przerósł je! Pięknie i intensywnie przeżył życie. Bogu i Ojczyźnie oddał to co najcenniejsze: swoje młodzieńcze siły i talenty, a że toczyła się okrutna wojna o „być albo nie być Polski” oddał bez wahania i życie. Zginął od ukraińskiej kuli 7 marca 1919 r. pod Torczynem na Wołyniu (ówczesna Wschodnia Małopolska).
W bieżącym roku obchodziliśmy kolejną, 98. rocznicę bohaterskiej śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Tradycyjnie w tym dniu rzeszowscy strzelcy i orlęta składają swe pierwsze przyrzeczenie - zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby najważniejszym dla serca Polskiego wartościom: BÓG - HONOR - OJCZYZNA. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty ich strzeleckich ślubowań.
Ceremonia na cmentarzu Pobitno Wieczór poprzedzający rocznicę śmierci Pułkownika wypełniła honorowa warta, modlitwa i złożenie wiązanek kwiatów na grobie patrona spoczywającego na rzeszowskim cmentarzu Pobitno. Przemarsz kilkudziesięciu strzelców z pochodniami, z werblem i strzelecką trąbką wygrywającą nostalgiczną melodię „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie” przywołały heroiczne czasy i oddały hołd najdzielniejszemu rzeszowskiemu strzelcowi, legioniście i oficerowi Wojska Polskiego.
Rzeszowskie uroczystości W dniu 7 marca br. o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni w Rzeszowie strzelcy i orlęta wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele farnym pw. św. Wojciecha, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba. Podczas mszy miało miejsce przeczenie „Orlą” Związku Strzeleckiego: SP14 w Rzeszowie, SP Sióstr Pijarek, w Rzeszowie, SP w Tyczynie, Parafii Wólka Podleśna, Niepublicznej Szkoła Podstawowa w Żelazówce k. Tarnowa.
Kolejna część obchodów to uroczysty apel przed pomnikiem Pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad czterysta dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec Ojczyzny. Towarzyszyli im starsi koledzy - w sumie blisko tysiąc mundurowej młodzieży. Byli to adepci wojskowego rzemiosła zarówno z Podkarpacia jak i z wielu miejsc w Polsce i polonijnej diaspory. Ślubowanie odbyło się na historyczny sztandar leżajskich strzelców z 1927 r., którego współufundował Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski.
Wśród wyróżnionych strzelców, składających przyrzecznie na sztandar byli: •Klaudia Zygmunt z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, •Gabriela Węglarz z XIV Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie, •Wojciech Borowiec z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim, •Klementyna Radecka z Brzeska, •Joanna Choma z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, •Mateusz Betlej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, •Martyna Wieczorek z Zespołu Szkół w Trzcinicy, •Tomasz Margański z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, •Dominik Krajewski z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.
Rotę przyrzeczenia odczytał Leopold Kula bratanek patrona strzeleckich organizacji w asyście dowódców jednostek i dyrektorów szkół z klasami mundurowani i oddziałami „Strzelca”.