W dniach 20-21 sierpnia odbyła się wycieczka do Lwowa. Celem naszej podróży było wzięcie udziału na uroczystościach patriotycznych związanych z Polską historią.  96 lat temu 17 sierpnia 1920 roku, 318 młodych ochotników polskich pod wodzą kpt. Bolesława Zajączkowskiego poległo w Zadwórzu, broniąc dostępu do Lwowa przed bolszewicką konnicą Budionnego. Bitwa ta przeszła do legendy jako „Polskie Termopile”, w tej miejscowości kilkusetosobowy batalion Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej kpt. Zajączkowskiego, złożonego głownie z lwowskiej młodzieży, przez  11 godzin stawiał heroiczny opór dwudziestokrotnie silniejszym oddziałom bolszewickim. W walkach polegli prawie wszyscy. Jednak dzięki ich postawie przeciwnicy nie zdobyli Lwowa, a nawet opóźnił się także ich marsz w głąb Polski. Tam zaczęła się nasza podróż. Kiedyś było to małe kresowe miasteczko nad Jaryczówką. Dziś jest to wieś stara, szara i smutna, która ożywa na krótką chwilę podczas obchodów rocznicy bitwy pod Zadwórzem. Wydarzenia te obudziły w naszych sercach prawdziwych patriotów i byliśmy dumni, że tam jesteśmy. Takich doświadczeń emocjonalnych towarzyszących nam wtedy, nie jesteśmy w stanie przeżyć w Polsce, ponieważ tylko po za jej granicami a zwłaszcza w pięknym Lwowie, który kiedyś należał do nas, czuć prawdziwą polskość.
           W tym roku 20 sierpnia w uroczystości uczestniczyła nie tylko społeczność Kresów, ale także liczne delegacje z Polski. Wśród nich znalazła się delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej z Chicago pod przewodnictwem bardzo miłej, ponad stuletniej Marii Mireckiej-Loryś, której brat cudownie znalazł się w ocalałej dwunastce. Swoją obecnością zaszczycił nas nawet sam bratanek kpt. Zajączkowskiego Pan Andrzej Zajączkowski oraz bryg. Józef Wodziński szef Centralnego Archiwum Strzeleckiego z Bełchatowa. Mogliśmy spotkać też przedstawicieli władz państwowych i samorządowych: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, wicemarszałek Maria Kurowska, dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Aneta Lis, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie - Konsul Katarzyna Sołek oraz Wicekonsul Marian Orlikowski. Najliczniejszą grupą młodzieżową  byli strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec”  Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa, Mielca, Sędziszowa Młp. , Przemyśla, Kolbuszowej, Strzyżowa, Dębicy, Brzeska, Bełchatowa oraz Lwowa. Obecni byli również żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pod dowództwem mjr. Mirosława Szpunara.
          Po uroczystej mszy świętej, która odbyła się obok kopca usypanego w 1920r przez społeczeństwo polskie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe mowy. Chwilę potem delegacje złożyły kwiaty pod postumentem wybudowanym na kopcu w 1928r. upamiętniającym poległych w bitwie pod Zadwórzem. Ku zdziwieniu większości uczestników uroczystości, wszyscy ukraińscy maszyniści syrenami oddawali hołd spoczywającym tu bohaterom. Z Przemyśla do Zadwórza przez Lwów odbył się IV Zadwórzański Rajd Rowerowy. Uczestnicy rajdu zostali uhonorowani przez Wicemarszałek Marię Kurowską i Konsulem Katarzyną Sołek. Organizatorem Obchodów Rocznicy Bitwy w Zadwórzu jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami.
          Odwiedziliśmy  wcześniej cmentarz Orląt Lwowski, na którym  Strzelcy razem z Wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego i Konsulem RP we Lwowie Katarzyną Sołek, złożyli wieńce i zapalili znicze. Został wtedy również odczytany list okolicznościowy do uczestników uroczystości min. Jana Józefa Kasprzyka - Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i osób represjonowanych. Podczas okolicznościowych mów Pani Wicemarszałek wspomniała o Strzelcach:
-Bardzo mnie cieszy, że w tej uroczystości bierze udział młodzież, strzelcy, harcerze, że są młodzi, bo przecież my tym młodym przekazujemy i wiarę, i miłość do Ojczyzny, i wszystkie wartości. I dlatego bardzo serdecznie się kłaniam i gorąco dziękuję wszystkim wychowawcom strzelców, harcerzy, wszystkim, którzy dołożyli trudu, aby oni dzisiaj tu byli.- mówiła Maria Kurowska.
          Integracja jest jedną z najważniejszych rzeczy, która jest potrzebna w organizacjach takich jak „Strzelec”, a taki wyjazd był do tego idealną okazją. Nie ma piękniejszego widoku od integrujących się młodych ludzi przy wspólnych posiłkach, spacerach po Lwowie z przewodnikiem Panem Zbigniewem Pakoszem,  z którym śpiewaliśmy lwowskie piosenki. W trakcie zwiedzania miasta pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkaliśmy Pana Radka  Kotarskiego, twórcę polimatów, prowadzący jeden z najpopularniejszych kanałów na portalu społecznościowym YouTube i znanego z telewizji, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Zobaczyliśmy tez m.in. Operę Lwowską, Ratusz, najstarsze kamienice w mieście, kościół Ormiański, Bazylikę Archikatedralną Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, cmentarz Janowski oraz wiele innych ważnych miejsc. Najważniejszym punktem było odwiedzenie ulicy, na której mieszkał Józef Piłsudski i tam założył pierwszy Związek Strzelecki „Strzelec”.
          Nasza podróż zakończyła się tradycyjnym kupnem ukraińskich cukierków oraz wypiciem słynnej lwowskiej kawy. Cieszę się, że wzięłam udział w tej wzruszającej i dającej do myślenia wycieczce. Nie da się opisać emocji towarzyszących, gdy widzi się młodych ludzi wyjeżdżających aby oddać cześć polskiej historii. Jestem dumna z tego, że Strzelcy z Podkarpacia mogli reprezentować Polskę za wschodnią granicą.

Sylwia Tłuczek



WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
Strzelcy we Lwowie i w Zadwórzu
Copyright Jerzy Gajewski 2016 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
 
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]