WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
Regionalne Ćwiczenie Obronne - Anakonda 16
Copyright Jerzy Gajewski 2015 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
 
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
W dniach 10-12.06.2016 komponent wydzielony Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, liczący 136 osób wziął udział w Regionalnym Ćwiczeniu Obronnym 2016 Województwa Podkarpackiego. Ćwiczenia odbyły się przy obecności sekretarza stanu, zastępcy szefa Kancelarii Rady Ministrów Pawła Szrota, władz wojewódzkich na czele z Panią Ewą Leniart - Wojewodą Podkarpackim i samorządowych Podkarpacia na czele z Panami Władysławem Ortylem -  Marszałkiem Województwa Podkarpackiego oraz Jerzym Cyprysiem - Przewodniczącym Sejmiki Województwa. Obecni byli przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej - kierownictwa ćwiczenia oraz służb mundurowych, a także władz Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w oparciu o Ośrodek Szkolenia Górskiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu oraz zaporę na Solinie, a zadaniem Strzelców było podegranie kompanii Obrony Terytorialnej wchodzących w skład Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na pierwszym obiekcie zadaniem kompanii „Strzelca” był zabezpieczenie kordonu zewnętrznego, jednej rubieży obronnej kordonu wsparcia, oraz wystawienia 4 TCP (tymczasowych punktów kontrolnych) w operacji cordon & search. Przedsięwzięcie było realizowane wspólnie z 1 batalionem Strzelców Podhalańskich, którego żołnierze pod dowództwem ppłk. Rafała Iwanka mieli za zadanie zorganizować pozostałą cześć kordonu wsparcia oraz zespół szturmowy i zlikwidować bądź unieszkodliwić i przekazać Policji dywersantów, zajmujących magazyny branżowe Straży Granicznej w warunkach wojny hybrydowej.

W przedsięwzięciu na OSG Trzcianiec bierze udział 61 strzelców pod dowództwem mł. insp. ZS Piotra Panka i wystawione przez Jednostkę Strzelecką 2021 w Rzeszowie BRDM2.
Założeniem przedsięwzięcia realizowanego na zaporze na Solinie była obrona przez kompanię Obrony Terytorialnej obiektu infrastruktury krytycznej jakim jest sama zapora. W tym przedsięwzięciu zadaniem kompanii OT wystawionej przez Zawiązek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego było uniemożliwienie podłożenia ładunków wybuchowych na północnej fasadzie zapory oraz przejęcie dywersantów i przekazanie ich Policji. W tym samym czasie stanowiska kompanii OT weszli w kontakt ogniowy z dywersantami wykonującymi napad na sterownię zapory. Atak został odparty przez SUFO oraz QRF (pododdział szybkiego reagowania) wchodzący w skład kompanii. Podczas ataku dywersanci zostali zlikwidowani lub unieszkodliwieni i przekazani Policji. Po oczyszczeniu terenu ranni podczas starcia osoby zostali przejęci przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz karetki Pogotowia Ratunkowego. W akcję zaangażowane było również GOPR, którego zadaniem było zdjęcie dywersantów ze ściany zapory, WOPR patrolujący zbiornik wodny oraz Państwowa Straż Pożarna w z wystąpieniem pożaru. Wszystkie wymienione zespoły prowadzili swoje działania specjalistyczne pod osłoną żołnierzy i strzelców Obrony Terytorialnej.
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wystawił na ten obiekt kompanię liczącą 75 osób, pod dowództwem st. chor. ZS Miłosza Elgass, również wspartą pojazdem BRDM2 i dronem Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie.

Wyżej opisane przedsięwzięcie stanowili dla Strzelców duże wyzwanie, a zarazem świetną okazję do zaprezentowania i praktycznego wykorzystania ćwiczonych regularnie, w każdej wolnej chwili, od miesięcy lub lat umiejętności. Bardzo istotnym czynnikiem, dzięki któremu Strzelcy zgłosili się do przedsięwzięcia w znacznie większej liczbie niż wymagana jest fakt współpracy i działania na jednym obszarze z jednym z pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - w tym przypadku 1 batalionem Strzelców Podhalańskich pod dowództwem ppłk. Rafała Iwanka.

Wystawione kompanie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, zostały sformowane i zgrane podczas ćwiczeń przy użyciu mniejszych pododdziałów z Jednostek Strzeleckich Związku z powiatów całego Województwa Podkarpackiego (m.in. Rzeszów, Leżajsk, Przemyśl, Sędziszów Małopolski, Lubaczów, Sanok, Mielec, itd.), dzięki czemu odległe na co dzień jednostki uzyskały możliwość wymiany doświadczeń, zgrania procedur i wyrównania poziomu wyszkolenia. W ramach wsparcia organizacji i obserwacji realizowanego ćwiczenia, pojedynczych Strzelców przysłały również Jednostki Strzeleckie z okolicy województwa (m.in. Kraków, Tarnów, Brzesko i Dąbrowa Tarnowska) i z Warszawy.

st. chor. ZS Miłosz Elgass