WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
NDP Żołnierzy Wyklętych w gminie Świlcza 01.03.2016
Copyright Jerzy Gajewski 2015 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
 
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
     Patriotyczna akademia, głębokie słowa o odpowiedzialnej i ofiarnej postawie Polaków skierowane przez Wójta Gminy Świlcza i Dyrektor miejscowego Zespołu Szkół, a  po nich  strzelecki ceremoniał przed tablicą upamiętniającą Niezłomnego Majora - Józefa Rzepkę - jednego z najznamienitszych absolwentów szkoły. Tak po krótce wyglądały szóste już, oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bratkowicach.
     W uczczenie żołnierzy niezłomnych włączyła się bratkowicka mundurowa młodzież działająca w szkolnym plutonie Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP. Z ich inicjatywy zaciągnięta została warta honorowa, przygotowano także i odczytano Apel pamięci obejmujący najbliższych strzeleckim sercom i ideałom żołnierzy, partyzantów i bojowników sprawy Polskiej z lat 1939-1952. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów na czele z wiceprezesem Michałem Flisem, który na co dzień współpracuje ze szkołą i strzeleckim plutonem w podejmowanych działaniach promowania lokalnej i regionalnej historii wojskowości. Wraz ze społecznością szkolną hołd Żołnierzom Wyklętym złożył wójt Gminy Świlcza mgr inż. Adam Dziedzic.
     Scenariusz akademii zbudowany został na historii ostatnich niezłomnych żołnierzy Rzeszowszczyzny z kierownictwa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dwóch z nich miało tutejsze korzenie: płk Mieczysław Kawalec z Trzciany i mjr Józef Rzepka z Bratkowic. Historia niepodległościowych zmagań został  rozszerzona o ostatni epizod walk rozgrywający się na obszarze ówczesnej gminy Świlcza: w Przybyszówce, Świlczy i Rudnej Wielkiej. Przypomniane zostały postacie Władysława Łabaja ps. „Uciekinier” i jego współtowarzysza walki Antoniego Chorążego. Realizatorami scenariusza byli uczniowie i strzelecka młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Bratkowicach pod kierownictwem nauczycieli: Bożeny Zwierzyńskiej-Kret, Marcina Florczaka i Artura Szarego.
       Z okazji NDP „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie Zespołu Szkół w Bratkowicach mieli okazję zapoznać się z tematyką walk oddziałów leśnych antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Zajęcia zostały zrealizowane we współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem Miłośników Militariów z Rzeszowa. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej opowiedzieli uczniom o walkach partyzanckich, prezentując przy tym eksponaty: sprzęt militarny, broń palną długą i krótką, granatniki, oporządzenie, ubrania i naczynia, sztućce, plecaki, mapniki, saperki itp. Ta niecodzienna, żywa lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszej młodzieży jak i tej z klas edukacji wczesnoszkolnej.
      W dniu 1 marca 2016 r. Pluton Bratkowice Związku Strzeleckiego „Strzelec” wziął udział także w uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w sąsiedniej Trzcianie, skąd pochodził płk Mieczysław Kawalec członek IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Strzelcy wspólnie z Podhalańczykami z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia zapewnili wojskową oprawę uroczystości wraz Apelem pamięci.
     Gminne obchody NDP „Żołnierzy Wyklętych” w Trzcianie zaszczycili swą obecności Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, Kurator Oświaty w Rzeszowie Alina Pieniążek, Przedstawiciel Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Urzędzie Marszałkowskim Stanisław Dworak, przedstawiciele władz samorządowych powiatu rzeszowskiego i gminy Świlcza. Szczególnym gościem uroczystości był, pochodzący z Bratkowic, kpt. Józef Lis ps. „Tajfun” - żołnierz oddziału dywersyjnego Inspektoratu AK Rzeszów, uczestnik wielu akcji dywersyjnych w tym próby odbicia więźniów z Zamku w Rzeszowie w październiku 1944 r.

                                                                                                chor. ZS Artur Szary