WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
Pokaz i warsztaty bojowego hopka 5.12.2015r.
Copyright Jerzy Gajewski 2015 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
 
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com

Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula


5 grudnia 2015 r. w sobotę w hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie w dniu urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, na zaproszenie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, przyjechał do Rzeszowa certyfikowany trener Hopaka Bojowego Eliasz Sidoruk.

Przecząca zasadom fizyki, sprawdzona w wiekach bojowej tradycji wolnych Kozaków, ukraińska sztuka walki znów do zobaczenia w Rzeszowie.
Jak podkreśliła st. chor. ZS Barbara Gajewska  dowódca Kompanii ZS „Strzelec” przy ZST w Rzeszowie, sobotni pokaz i warsztaty dla przyszłych adeptów służb mundurowych to dla nich doskonała okazja do doskonalenia swych umiejętności. O tym, że Związek jest bardzo prężną organizacją mogliśmy się przekonać choćby podczas ostatnich obchodów Święta Niepodległości 11 listopada. W Rzeszowie  i innych miastach regionu Strzelcy dali pokaz organizacji, energii i sprawności.
Patronat honorowy objął: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa.
Celem wydarzenia była popularyzacja proobronnych i społeczno-wychowawczych idei Związku Strzeleckiego „Strzelec”, przybliżanie kultury i historii polsko-ukraińskiej oraz propagowanie dobrego sąsiedztwa w kontekście rodziny Narodów Europy, promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia oraz tworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Dla Pani st.chor. ZS Barbary Gajewskiej za organizację wydarzenia gratulacje
i podziękowanie, składa Dowództwo Płd.-Wsch. Okręgu ZS „Strzelec” JP.

Hopak Bojowy, to tradycyjna sztuka walki wywodząca się od Kozaków Zaporoskich, z terenów dzisiejszej Ukrainy. Sztuka walki, która została opisana i usystematyzowana przez Wołodymyra Pyłata w 1985 r. Bojowy Hopak, to jedyna autentyczna europejska sztuka walki. Łączy w sobie dążenia do kompleksowego duchowego i fizycznego doskonalenia.
Ta tradycja bojowa w latach sowieckiego totalitaryzmu została skazana na zapomnienie. Sztuka walki była jednak przekazywane z pokolenia na pokolenie w kozackich rodach, a elementy Hopaka przetrwał za pośrednictwem tańców ludowych. Wołodymyr Pyłat w latach 80-ych podjął się wyzwania odtworzenia tej bardzo efektywnej sztuki walki.
Rozpoczął badania nad ludowymi tańcami Ukraińców. Stwierdził, że cechują je elementy odpowiadające technikom walki, które najbardziej uwydatniały się w najpopularniejszych wśród Kozaków tańcach: hopaku i metełyci. Do tych elementów należały uderzenia nogami w wyskoku, w przysiadzie, różnorodne kroki, zbicia, podcinania, kopnięcia okrężne, czy proste.
W 1985 r. Wołodymyr Pyłat otworzył we Lwowie eksperymentalną szkołę Hopaka Bojowego, gdzie prowadzono dalsze badania nad tą widowiskową sztuką walki. Dwa lata później założono Szkołę Hopaka Bojowego. W 1991 r. kompletne już wyniki badań mogły być opublikowane w książce pt. Tradyciji Ukrajinśkoji Nacionalnoji Fizycznoji Kultury autorstwa J. Ptystupa i W. Pyłata. Ten drugi w 1994 r. wydał też książkę pt. Bojowyj hopak.
Pierwsze ogólnoukraińskie zawody w Hopaku Bojowym odbyły się we Lwowie 1996 r. Wzięło w nich udział ponad 150 uczestników. W drugi już 300 z 8 obwodów. Do dnia dzisiejszego odbyło się już 22 mistrzostw Ukrainy z Hopaka oraz 3 mistrzostwa z kozackiego freefightu (vilnyj kozacki bij) na prawach Hopaka.
Obecnie Bojowy Hopak przeżywa swój spektakularny renesans. Powstają szkoły w wielu miejscach w Europie, a także na świecie.



[Zobacz cała galerię zdjęc --->]
[<--- film z pokazów]