Obchody Dnia Pamięci W słoneczne, chociaż jeszcze chłodne, niedzielne przedpołudnie - pierwszy marcowy weekend - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Bratkowicach przygotowali uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Już po raz piąty w Wolnej i Niezwisłej Polsce obchody te miały charakter oficjalny i państwowy. Dla społeczności szkolnej i mieszkańców Bratkowic dzień pamięci niesie szczególne przesłanie. W pierwszej kolejności przypomina datę sądowego morderstwa dokonanego przez komunistyczne władze na ostatnich niezłomnych żołnierzach niepodległej Rzeczypospolitej. 1 marca 1951 roku, w więzieniu na Mokotowie rozstrzelano siedmiu bojowników ostatniego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wszyscy oni związani byli z Rzeszowszczyzną: płk Łukasz Ciepliński, ppłk Adam Lazarowicz, mjr Franciszek Błażej, mjr Józef Batory i kpt Karol Chmiel. Dwóch pochodziło z wsi należących do gminy Świlcza: płk Mieczysław Kawalec z Trzciany i mjr Józef Rzepka z Bratkowic.
Uroczysta Msza św. Niedzielna suma zgromadziła w Bratkowickiej świątyni licznych mieszkańców wsi, władze samorządowe - radnych powiatu i gminy, przedstawiciela Wojska Polskiego w osobie płk. dr. Wiesława Lewickiego szefa Oddziału Szkolenia i Certyfikacji Centrum Operacji Lądowych w Dowództwie Komponentu Lądowego. Główny celebrans, ksiądz proboszcz Józef Książek, podczas kazania wskazał na przykład wielkiego patriotyzmu - bezgranicznej i bezwarunkowej miłości do Ojczyzny - jaki niesie postawa niezłomnych żołnierzy walczących przez wiele lat przeciw dwóm okupantom. Zwrócił uwagę na to, jak ważne są to wzorce wychowania dla współczesnej polskiej młodzieży: kochać Polskę ponad wszystko i być gotowym do poświęceń dla niej, to dewiza strzeleckiej i orlęcej młodzieży, która od kilku lat rozwija się i wzrasta w Bratkowicach.
Strzelecka ceremonia Właśnie strzelecka młodzież pod opieką swoich wychowawców i instruktorów przygotowała wojskową ceremonię i oprawę uroczystości. Druga część obchodów odbyła się przed pamiątkową tablicą mjr. Józefa Rzepki na dziedzińcu Zespołu Szkół, gdzie zaciągnięta została warta honorowa. Tam dowódca kompanii honorowej „strzelców” i „orląt” druż. ZS Natalia Chruściel uformowała szpaler. Odczytano apel pamięci. Złożone zostały wiązanki kwiatów przez delegacje władz wojskowych, samorządowych oraz lokalnych podmiotów gospodarczych i organizacji społecznokulturalnych. Obchody uświetnił szkolny chór pod dyrekcją nauczyciela muzyki Marcina Florczaka, który wykonał hymn państwowy oraz patriotyczne i niepodległościowe pieśni. Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół Joanna Różańska podziękowała uczestnikom za wspólne uczczenie bohaterów walki o Wolną i Niezawisłą Polskę. Wyraziła uznanie za patriotyczną postawę, która podczas uroczystości, wspólnie z młodzieżą szkolną i strzelecką, została zamanifestowana. st. sierż. ZS Artur Szary