Strzelcy byli obecni
2019-06-02 12:03:37

Centralne Obchody Dnia Weterana w Rzeszowie

W dniu 2 czerwca 2019 r. w Rzeszowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W uroczystościach wziął udział szef MON-u Mariusz Błaszczak. Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego reprezentował poczet sztandarowy ze sztandarem Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego.


W kościele garnizonowym w Rzeszowie została odprawiona  Msza św. w intencji weteranów i ich rodzin. Po Mszy Świętej o godz. 11.30 odbył się uroczysty apel przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego również wziął udział w tym wydarzeniu. Został wystawiony poczet sztandarowy, który prezentował sztandar Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego im. gen. Mieczysława Wałęgi w Rzeszowie w składzie: druż. ZS Kamil Mazur, sek. ZS Kacper Szałęga i sek. ZS Agata Kazibut. Nastpnie odbył się piknik weterana z wieloma atrakcjami.
Od ośmiu lat weterani spotykają się w innym miejscu Polski. Obchody Dnia Weterana były, między innymi, we Wrocławiu, w Warszawie, Giżycku i Kielcach, w tym roku przyszedł czas na Rzeszów. Z uczestnikami wojskowych misji  można było spotkać się w parku Jedności Polonii z Macierzą, tuż obok pomnika generała Sikorskiego. 

Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik Dariusz Lewandowski powiedział, że Dzień Weterana jest momentem, w którym przypomina się o tych ludziach i organizowane są zbiórki, między innymi, na protezy. Brygada w tym roku w Rzeszowie w ramach Dania Weterana, wystawiła pododdział  reprezentacyjny. 

Oprócz apelu pamięci, wyróżnień i odznaczeń, w trakcie uroczystości została zaprezentowana drużyna weteranów, która za rok pojedzie do Hagi. Tam odbędą się igrzyska Invictus Games. Polacy w zawodach wezmą udział po raz drugi. 
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła, uchwalona w 2011 roku, ustawa o weteranach. Rok później 29 maja obchodzono po raz pierwszy to święto. Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. 

 

Wykorzystano zdjęcia ze strony internetowej nowiny24.pl i radio.rzeszów.pl

Galeria zdjęć