18 maja 2019r.
2019-05-18 19:20:34

Strzelcy uczestniczyli w nocy muzeów

Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie wzięli udział w europejskiej nocy muzeów. Prezentowali na swoim punkcie promocyjnym sprzęt i wyposażenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, który był ustawiony w Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19 w Rzeszowie. Punkt cieszył się dużym zainteresowaniem.


Muzeum Techniki i Militariów powstało pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i mieści się w obiektach byłego Zespołu Szkół Kolejowych przy ul. Kochanowskiego 19 w Rzeszowie. Dzięki wsparciu wielu osób i organizacji zostały przeprowadzone remonty i prace modernizacyjne do celów ekspozycyjnych poszczególnych pomieszczeń.

Muzeum posiada zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów produkcji polskiej i francuskiej z lat 50-tych, w tym m.in. samochody „Warszawa”, „Syrena”, „Citroen” oraz zabytkowe motocykle, m.in. „Sokół”, „Junak” i „Jawa”. Ponadto muzeum posiada zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX wieku, takie jak: radioodbiorniki, gramofony, żelazka, pralki itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria - pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz ryngrafów i wojskowych monet pamiątkowych. Zbiory muzeum były gromadzone ok. 15 lat poprzez zakupy na giełdach samochodowych i giełdach staroci.

Zbiory są udostępniane nieodpłatnie w salach wystawienniczych Muzeum Techniki i Militariów wraz z opisami eksponatów, zaś niektóre ciekawsze egzemplarze przedstawiane są w formie dioram.

Galeria zdjęć