2019-05-02 18:36:03

Strzelcy uczestniczyli w obchodach Dnia Flagi Państwowej

W dniu 2 maja 2019 r. na rzeszowskim Rynku odbyły się obchody Dnia Flagi. Rozpoczęło je wprowadzenie pocztów sztandarowych i wojskowej asysty honorowej. Następnie na maszt podniesiona została flaga narodowa. W uroczystości uczestniczyła delegacja wraz z pocztem strzeleckim ze sztandarem Południowo-Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Dzień Flagi to jedno z najmłodszych polskich świąt. Zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jakie znaczenie mają kolory polskiej flagi.
Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi, ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku. 

Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa. Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

Zdjęcia wykonała: Justyna Sokołowska

Galeria zdjęć