Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
2018-11-04 12:32:37

Strzelcy IV Kompanii na MSPO w Kielcach

4 września 2018 podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, strzelcy IV kompanii ( uczniowie LO nr XIV w Rzeszowie ) wzięli udział w uroczystym apelu klas mundurowych z udziałem Ministra Obrony Narodowej - Pana Mariusza Błaszczaka.


4 września 2018 podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, strzelcy IV kompanii ( uczniowie LO nr XIV w Rzeszowie ) wzięli udział w uroczystym apelu klas mundurowych z udziałem Ministra Obrony Narodowej -Pana Mariusza Błaszczaka. Targi zbrojne w Kielcach należą do największych w Europie, a w tym roku uczestniczy w nich ponad 1500 wystawców z 31 krajów ( w tym z Polski)  prezentujących różnorodny sprzęt oraz wyposażenie wojskowe.

Spotkanie z Ministrem rozpoczął uroczysty apel klas mundurowych, który  zainaugurował kolejną edycję przygotowanego przez MON pilotażowego program wspierania szkół ponadgimnazjalnych, prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych pod nazwą "Edukacja wojskowa". Wzięli w nim udział dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, dyrektor biura do spraw proobronnych, dyrektor departamentu dziedzictwa i kultury, przedstawiciele departamentu MON, goście Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii oraz Estonii, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz delegacje 12 klas wojskowych z Polski w tym nasi uczniowie. Uroczysty apel klas mundurowych miał charakter ceremoniału wojskowego i rozpoczął się od złożenia meldunku, odśpiewania hymnu państwowego, po czym głos zabrał Minister Obrony Narodowej - Pan Mariusz Błaszczak, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest rola wychowania i kształcenia młodzieży w duchu patriotyzmu i umiłowania do Ojczyzny cyt. „ fenomenem popularności w Polsce jest tak duża liczba klas mundurowych, zapewne część uczniów wybierze Wojsko Polskie i będzie służyć na rzecz naszej Ojczyzny. Dziękuję Wam za to…

Uroczystość połączona była z wręczeniem nagród laureatom konkursów fotograficzn- filmowego „ZOOM na Proobronność”. Nagrody z rąk MON odebrały 2 laureatki konkursu: st.strz.ZS Aleksandra Koń uczennica klasy II LO oraz st.strz. ZS Julia Dudek z klasy III LO.

Po spotkaniu z ministrem strzelcy  klas wojskowych mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty przygotowanej dla odwiedzjących kieleckie targi m. inn.: zapoznania się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu Sił Zbrojnych oraz wystawami sprzętu PGZ i innych krajów. Opiekę nad młodzieżą w czasie Targów sprawowali: mł.insp. ZS Barbara Gajewska,  Jerzy Szeliga, sierż.ZS Katarzyna Noga oraz druż.ZS Jerzy Gajewski.   

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom BdSP za owocna współpracę na ręce Dyrektora Pana Waldemara Zubka i mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej edycji MSPO w Kielcach.