2024-02-25 12:22:17

W HOŁDZIE BOHATEROWI

W niedzielę, 25 lutego 2024 r. w rzeszowskim Kościele pw. Św. Krzyża, w 31. Rocznicę śmierci mjr Wacława Kopisto została odprawiona Msza Święta w Jego intencji, w której udział wzięli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP.


21 lutego 2024 r.  minęła 31. rocznica śmierci Wacława Kopisty. Ten urodzony w Józinie w 1911 r. i związany z rzeszowszczyzną bohater był oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-kuli w Rzeszowie wzięli udział w uroczystości.

Mjr Wacław Kopisto służył w Armii Krajowej. Należąc do niej, znalazł się w gronie elity rzeczonej formacji, jako tzw. "cichociemny". Nosił pseudonim "Kra". Jemu, m. in. zawdzięczają uwolnienie żołnierze Wachlarza z więzienia w Pińsku, co stało się w 1943 r. Znosił godnie trudy żołnierskiego życia. Dowiodły tego jego losy w latach 19444-1955, gdy aresztowany przez NKWD, następnie skazany na karę śmierci, zamienioną na zesłanie w głąb zwanej Związkiem Radzieckim Rosji, przebywał we wspomnianym państwie. Po powrocie do ojczyzny pracował, m. in. w rzeszowskich Zakładach Przemysłu Mięsnego. Ważne jest to, iż dzielił się swymi wspomnieniami z młodzieżą. Obdarował w ten sposób potomnych jakże cennymi lekcjami historii, której był świadkiem i twórcą.

Pamiętając o mianowanym pośmiertnie do stopnia majora Wacławie Kopiście, w niedzielę, 25 lutego 2024 r., w rzeszowskim Kościele pw. Św. Krzyża została w jego intencji odprawiona Msza Święta. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz prałat Władysław Jagustyn. Ksiądz prałat podkreślił, jak ważne było zaangażowanie tego oficera na rzecz ojczyzny. W tym spotkaniu modlitewnym nie zabrakło strzelców z rzeszowskiej Jednostki Strzeleckiej 2021. Brać strzelecka pełniła wartę honorową przy portrecie Wacława Kopisty. Ponadto zaangażowała się w posługę liturgiczną. Po Mszy Świętej wzięli udział w uroczystości przed obeliskiem pamięci mjr Wacława Kopisto, przy budynku TVP Rzeszów. Strzelcy swą postawą oddali hołd żołnierzowi, którego patriotyzm i służba Polsce jest dla nich inspiracją oraz wzorem do naśladowania.

Inicjatorem i organizatorem uroczystości  był Mieczysław Janowski.

Galeria zdjęć