2024-01-19 19:39:27

Strzeleckie korzenie

Orlęta z Sędziszowa Małopolskiego uczestniczyły w zajęciach z historii Związku Strzeleckiego. Po prelekcji odbyła się część warsztatowa z konkursem wiedzy o „Strzelcu”.


Już po raz kolejny, na zbiórce Orląt ZS w Szkole Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Młp., w dniu 19 stycznia 2024 r., gościliśmy dra Jacka Magdonia z Instytutu Pamięci Narodowej, a zarazem Głównego Inspektora ds. Orląt naszego stowarzyszenia, który tym razem przybliżył nam historię Związku Strzeleckiego na Podkarpaciu w okresie zaborów i II Rzeczpospolitej. Szczególnie interesowały nas dokonania naszych bohaterskich poprzedników, twórców Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego, Strzelca i Polskiej Organizacji Wojskowej: Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Sosnkowskiego, Władysława Sikorskiego, Leopolda Lisa-Kuli, Kazimierza Iranka-Osmeckiego, Adama Kowalskiego i wielu innych. Młodzież orlęca sprawdziła następnie swoją wiedzę historyczną odpowiadając na pytania konkursowe i otrzymując w nagrodę zakładki do książek oraz kalendarz o tematyce niepodległościowej, wydany przez IPN.

Nasze Orlęta należą do Jednostki Strzeleckiej 2051 im. mjra Władysława Rudolfa Wilka w Sędziszowie Małopolskim. W ostatnich latach uczestniczyły w podróżach historyczno-wojskowych szlakami oręża polskiego m.in. na Monte Cassino, Gibraltar, do Krakowa, Warszawy i Wilna.

Tekst i zdjęcia: Patrycja Idzik

Galeria zdjęć