2019-01-28 15:36:22

Rok 2019 jest rokiem płk. Leopolda Lisa Kuli, w setną rocznicę jego bohaterskiej śmierci.

W dniu 28.01.2019 r. na wniosek Związku Strzeleckiego Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie Radni Województwa Podkarpackiego zdecydowali o ustanowieniu 2019 Rokiem płk. Leopolda Lisa Kuli, w setną rocznicę jego bohaterskiej śmierci, w dniu 7 marca 1919 roku.


- Jako skaut, strzelec, legionista, żołnierz stał się jednym z symboli wielkiego wysiłku polskiego narodu dla odzyskania niepodległości. Chcemy przypominać postać młodego bohatera kolejnym pokoleniom. Przez cały rok chcemy przybliżać osobę Leopolda Lisa Kuli, ideały jakie mu przyświecały w różny sposób - podczas konferencji, wystaw i innych wydarzeń. To bardzo ważne, abyśmy budowali na takich postaciach fundamenty naszych wartości – mówił w czasie sesji wicemarszałek Piotr Pilch.

Radni jednogłośnie przyjęli tę inicjatywę.

- Dla nas ludzi Konfederacji Polski Niepodległej i „Solidarności” Leopold Lis Kula zawsze był żywy i był wzorem – podkreślał tuż po głosowaniu przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz - dlatego cieszę się, że ten rok możemy obchodzić jako rok naszego bohatera.

Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego insp. ZS Marek Matuła, podziękował Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Zarządowi za podjęcie uchwały. Podkreślił wielką osobowość Bohatera i wspaniały wzorzec osobowy do naśladowania przez młode pokolenia Polaków. Podkreślił, że w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej postać płk Leopolda Lisa-Kuli była obowiązkowo przybliżana w szkołach w całym kraju. Na Sali sesyjnej byli obecni przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2021 im. Płk Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec” JP oraz Dyrektorzy II LO w Rzeszowie i SP w Kosinie z młodzieżą.

(wykorzystano materiały ze strony samorządu województwa podkarpackiego)

Galeria zdjęć