2023-10-29 08:20:23

Dębickie „Dziedzictwo Irredenty”

W ramach projektu „Dziedzictwo Irredenty” dębiccy strzelcy wzięli udział w przedsięwzięciu edukacyjnym przygotowanym przez Muzeum Regionalne w Dębicy, zorganizowane pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uczniowie z dziesięciu szkół z Miasta i Gminy Dębica oraz Gminy Żyraków wystartowali w grze miejskiej „Zawalczmy o patriotyzm”.


Wydarzenie miało miejsce na dębickim Rynku w dniu 26.10.2023 r., gdzie spotkały się 10-cio i 15-to osobowe patrole i skąd wyruszyły w pięć stref działania z rozlokowanymi w nich punktami kontaktowym. Te związane były z ważnymi postaciami dębickiej historii, które szczególnie zapisały się w walce o niepodległość  w I i II wojnie światowej. Były także przygotowane zadania patrolowe i konspiracyjne polegające m.in. na zdobyciu potrzebnych informacji z różnych punktów w mieście, które umożliwiły ułożenie puzzli w kształcie „Polski Walczącej”. Ostatnim zadaniem było wykonanie afiszu pn. „Zawalcz o patriotyzm”.

W tej rywalizacji, rozegranej w dniu 25 października 2023 r., najlepiej z zadaniem poradziły sobie drużyny ze Szkół Podstawowych nr 5, 10 oraz placówek oświatowych ze Stasiówki, Głobikowej i Pustyni. – Nasza gra miejska miała edukować nie tylko uczestników szkolnych, ale także grupy wolontariuszy ze szkół średnich oraz młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei” z Dębicy, a także integrować wokół historii lokalnej środowiska: Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszenia im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” - mówił Tomasz Czapla dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Obecny podczas rywalizacji Maciej Małozięć - zastępca burmistrza Dębicy stwierdził: – Dziękuję organizatorom za przygotowanie ciekawej lekcji historii naszego regionu a młodzieży za to, że nie przestraszyła się pogody i znakomicie poradziła sobie z zadaniami.

Nagrody dla wszystkich uczestników przygotował Instytut Pamięci Narodowej, które wręczył st. insp. ZS dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, członek Komendy Głównej ZS „Strzelec” JP. Podziękował organizatorom za wysiłek włożony w organizację tego patriotycznego przedsięwzięcia i pogratulował uczestnikom znajomości historii walk niepodległościowych.

Gra miejska była finałem działań edukacyjnych realizowanych w oparciu o wystawę „Dębica Walcząca 1939 – 1951”, w całym cyklu wydarzeń ujętych w ramach projektu „Dziedzictwo Irredenty”. Zadanie jest dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa”. Wkład własny został zabezpieczony z budżetu Miasta Dębica. Pomocy organizacyjnej udzieliła Jednostka Strzelecka 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy.

Fot. Natalia Chodór (UM Dębica), Jacek Magdoń (KG ZS)

Galeria zdjęć