156 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe
2019-01-25 21:47:48

Strzelcy uczcili pamięć Powstańców Styczniowych w Rzeszowie

W 156. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia w Kościele Św. Trójcy i na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie odbyły się obchody rocznicowe. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-Kuli w ZS "Strzelec" JP w Rzeszowie.


 O godz. 18.00 została odprawiona Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bp Edwarda Białogłowskiego z okolicznościowym kazaniem.
Udział w nich wzięli: przedstawiciele władz państwowych i miejskich, służb mundurowych, harcerzy, mieszkańcy oraz kadra i młodzież  Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa- Kuli  Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie wraz z pocztami sztandarowymi.
Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w kościele, na cmentarzu żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z harcerzami i strzelcami wystawili posterunek przed pomnikiem Powstańców Styczniowych. Kompania honorowa po odczytaniu Apelu Pamięci oddała salwę honorową. Zapalono znicze oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

(wykorzystano materiały ze strony internetowej 21 BSP)

POWSTANIE STYCZNIOWE 1863-1864
POLSKIE POWSTANIE NARODOWE PRZECIWKO ZABORCY - IMPERIUM ROSYJSKIEMU, OGŁOSZONE MANIFESTEM 22 STYCZNIA 1863 WYDANYM W WARSZAWIE PRZEZ TYMCZASOWY RZĄD NARODOWY, KTÓRY WZYWAŁ DO WALKI Z ZABORCAMI. Spowodowane było narastającym rosyjskim terrorem wobec Polaków. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego. Powstanie przyspieszył pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej – tzw. branka. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 ludzi. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których ok. 20 tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. zesłanych na Syberię. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono polskie dobra kultury. Po upadku powstania Kraj i Litwa pogrążyły się w żałobie narodowej.
 

Galeria zdjęć