2023-10-17 05:14:09

Rajd szlakiem płk Iranka Osmeckiego

W dniach 13 - 15.10.2023 r. odbył się rajd szlakiem płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Na trasę marszu wyruszyło ponad 100 strzelców i orląt z Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W tym roku bazą wypadową, dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Dubis Dyrektora szkoły oraz życzliwości Pana Adama Dańczaka Wójta Gminy Jaśliska, był Zespół Szkół w Jaśliskach.


Nasza młodzież zaraz po dotarciu na miejsce, wyruszyła do centrum Jaślisk, gdzie nasi przewodnicy Pan Stanisław Lorenc i Pani Anna Kuchta zapoznali strzelców ze wspaniałą historią tej miejscowości oraz  jej mieszkańców. Po kolacji strzelcy mogli wysłuchać informacji mł. insp. ZS Michała Stocerza o  celach i założeniach  rajdu. Przybliżył również sylwetkę patrona marszu - płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Następnie młodzież wzięła udział w zabawach sportowo-tanecznych. Komendantem rajdu była insp. ZS Barbara Gajewska - Dowódca JS 2021 w Rzeszowie.

W sobotą młodzież strzelecka wybrała się na trasę marszu z Duszatynia do Jeziorek Duszatyńskich. Po powrocie ze szlaku strzelcy  odwiedzili klasztor sióstr Nazaretanek, gdzie był więziony przez władze PRL kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski. Po powrocie do miejsca zakwaterowania, strzelcy wzięli udział w  warsztatach edukacyjno-profilaktycznych „Dopalacze kradną życie”, które poprowadził Sławomir Sączawa.  W niedzielę młodzież strzelecka udała się na Mszę Świętą do pustelni Św. Jana z Dukli w Trzcianie. Ojciec Tadeusz Łuczak OFM Duszpasterz na Puszczy Św. Jana z Dukli na rozpoczęcie Mszy Świętej w ciepłych słowach serdecznie przywitał strzelców.

Młodzież uczestnicząc w rajdzie upamiętniła wydarzenie z roku 1940 kiedy to Kazimierz Iranek Osmecki  jako emisariusz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeniósł wyuczony na pamięć, szyfr "H", który do końca okupacji nie został złamany oraz znaczną kwotę pieniędzy na potrzeby konspiracji.

Szlak biegł przez bardzo trudne i niedostępne rejony Bieszczadów (m.in. Chryszczatą), był używany tylko w skrajnych sytuacja, żeby nie został "spalony". Kazimierz-Iranek Osmecki był  emisariuszem, czyli osobą, która nie tylko przenosiła szyfr i pieniądze. Był upoważniony do wyjaśnienia w Warszawie sytuacji politycznej Rządu Polskiego w Londynie, mógł interpretować decyzje Naczelnego Wodza i tym różnił się od kurierów, którzy przenosili tylko pocztę. Pokonanie tej trasy było możliwe dzięki współpracy z ludnością słowacką, po tamtej stronie granicy i rozwiniętej siatce ZWZ AK w Polsce. Mieszkańcy Bieszczadów zaangażowani w konspirację, tacy jak właścicielka dworu w Żubraczem, gajowy z Kamionki czy wreszcie przewodnik Kazimierz Sołtysik, pseudonim "Kazik", pomogli emisariuszowi dotrzeć do celu.

Była to doskonała lekcja praktyczna historii i patriotyzmu, dzięki której uczestnicy rajdu oddali hołd ludziom konspiracji, walczącym o wolną i niepodległą Polskę.

 Przedsięwzięcie pn.: „„Używki nie po drodze - 3 Kroki ze Strzelcem do Wolności” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Zdjęcia: mł. insp. ZS Grzegorz Gajewski

Galeria zdjęć