cz. 1 - Koncert
2023-10-04 05:47:39

STRZELECKI TRYPTYK Z PRZEŁOMU WRZEŚNIA I PAŹDZIERNIKA 2023

W dniu 27 września w sali WDK w Rzeszowie odbył się wspaniały koncert pt. "NAPRZÓD DO BOJU ŻOŁNIERZE. ZAKAZANE PIOSENKI". Trud zabezpieczenia tego przedsięwzięcia podjęli się strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Pomysłodawczynią projektu była dr Anna Czenczek dyrektor CSW w Rzeszowie.


27 września jest jedną ze szczególnych dat w historii Polski. W tym dniu w 1331 r. rozegrała się bitwa pod Płowcami między Polakami a Krzyżakami, zaś w 1605 r. dowodzone przez Jana Karola Chodkiewicza wojsko polskie triumfowało nad niemal czterokrotnie liczniejszymi siłami szwedzkimi. Wspomniana data ma ważne miejsce także w najnowszych dziejach naszej ojczyzny. Tegoż dnia w 1939 r. generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski założył w broniącej się przed niemiecko-sowiecką agresją Rzeczypospoitej Służbę Zwycięstwu Polski. Była to konspiracyjna organizacja, jaka dała początek istnieniu w trakcie II wojny światowej Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu na skalę całej Europy, której sporą część pochłonął ów straszliwy czas.

Z tego powodu 27 września stał się dniem obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym kraju. Ten najmłodszy z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej powstał w 2017 r. i nawiązuje do tradycji Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Warto nadmienić, że AK stanowiła zbrojne ramię polskiego podziemia niepodległościowego i miała duże zasługi w walce z III Rzeszą Niemiecką.

W bieżącym roku z okazji 79-tej rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w środę, 27 września w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert, pt. "NAPRZÓD DO BOJU ŻOŁNIERZE. ZAKAZANE PIOSENKI." To kulturalne przedsięwzięcie na niezwykłym poziomie artystycznym zaprezentowali wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej pod kierunkiem pani doktor Anny Częczek. Pani Anna zadbała o to, by koncert stał się wspaniałą ucztą kulturalną. Jednocześnie ze śpiewu artystów emanował silny wydźwięk patriotyczny. Był to hołd dla bohaterów narodowych, którzy w okresie II wojnyświatowej dowiedli, że miłość do Polski nie jest tylko czczym słowem.

Występ artystów obejrzało i aranżacje zaprezentowanych przez nich utworów podziwiało wiele osób. Okrasę koncertu stanowił śpiew pani Danuty Błażejczyk. Pod względem konferansjerskim profesjonalnie sprawił się znany z telewizji pan Mateusz Szymkowiak. Do rzeszowskiego WDK-u przybyli na rzeczoną ucztę kulturalną księża diecezji rzeszowskiej, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "SOLIDARNOŚĆ' i liczni melomani.

Obecna była na koncercie również delegacja Związku Strzeleckiego ''STRZELEC'' Józefa Piłsudskiego. Kunszt muzyczny wykonawców podziwiali: Komendant Główny ZS ''S'' JP – brygadier Marek Matuła, dowódca Południowo-Wschodniego Okręgu Strzeleckiego ZS ''S'' JP – starszy inspektor Marek Strączek, kandydujący do sejmu Rzeczypospolitej Polskiej doktor historii st. insp. ZS ''S'' JP Jacek Magdoń, opiekunowie orląt strzleckich: inspektor ZS ''S'' JP Henryk Klimek i młodszy inspektor ZS ''S'' JP – Grzegorz Gajewski, zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie – mł. insp. ZS ''S'' JP – Michał Stocerz oraz oficer do spraw medialno-historycznych – mł. insp. ZS ''S'' JP Paweł Rejman. Strzelcy obsługiwali też niezbędny dla przebiegu koncertu sprzęt techniczny i strzegli porzadku oraz bezpieczeństwa zgromadzonych. Na zakończenie pięknego słuchowiska, a jednocześnie widowiska (ten element stanowiła prezentacja multimedialna i dramy zaprezentowane przez występujących) podziękowanie za nie na ręce pani Annny Częczek złożył w asyście starszego inspektora ZS ''S'' JP Marka Strączka Komendant Główny ZS ''S'' Marek Matuła.

Organizacja koncertu okazała się kolejną formą trwającej od dłuższego czasu współpracy między Związkiem Strzeleckim "STRZELEC" Józefa Piłsudskiego, a kierowanym przez panią Annę Częczek Centrum Sztuki Wokalnej.

PaR

Galeria zdjęć