Koncert
2023-09-14 12:00:06

Zakazane piosenki-Naprzód do boju żołnierze

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zapraszają na koncert pt. "Zakazane piosenki-Naprzód do boju żołnierze" z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, który odbędzie się w dniu 27.09.2023 r. o godz. 18.00 w sali WDK w Rzeszowie.


Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

Zapraszają na koncert pt. "Zakazane piosenki-Naprzód do boju żołnierze" w wykonaniu Danuta Błażejczyk, Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anna Czenczek z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego Tomasz Filipczaka, z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Koncert odbędzie się 27 września 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, o godz. 18.00.

Zaproszenia czekają na Państwa do odebrania w siedzibie Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Z.S. „Strzelec” JP, ul. Jagiellońska 6. ( od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do19.00).

 

Patronat honorowy:

Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej – Jan Wątroba

Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart

Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz

Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski

Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek

Autorem i twórcą projektu „Zakazane piosenki – Naprzód, do boju żołnierze!” jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera utwory z filmu a także, pieśni wojskowe, patriotyczne i legionowe, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt ma również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Podczas koncertu widzowie będą mogli usłyszeć utwory takie jak m.in. „Leci liście z drzewa”, „Czerwone jabłuszko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”.

W koncercie oprócz Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, w skład której wchodzi młodzież i dzieci z Rzeszowa oraz całego Podkarpacia, wystąpi wyjątkowy Gość Honorowy – Danuta Błażejczyk. Oprawę całości stworzy zespół muzyczny pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

Projekt został wyróżniony dofinansowaniem ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Zapraszamy już 27 września 2023, o godz. 18.00!

WOJEWÓDZKI DOM KULTURY (ul. Okrzei 7, Rzeszów)

Wejście tylko z zaproszeniami!

Więcej informacji już wkrótce – www.strzelec.erzeszow.pl, www.csw.info.pl , www.fundacjacarpathia.pl

Wystąpią: DANUTA BŁAŻEJCZYK oraz SOLIŚCI I GRUPA ARTYSTYCZNA CENTRUM SZTUKI WOKALNEJ W RZESZOWIE POD KIERUNKIEM ANNY CZENCZEK Z TOWARZYSZENIEM ZESPOŁU MUZYCZNEGO TOMASZA FILIPCZAKA.

ARTYŚCI CENTRUM SZTUKI WOKALNEJ W RZESZOWIE, w składzie: Filip Ciaś, Karina Janik, Izabela Kochman, Krzysztof Kosior, Julia Kościńska, Ewa Machała, Aleksandra Małek, Dawid Pleban, Amelia Rudnicka, Julia Różańska, Sylwia Zatorska, Solomia Zhekalo, Julia Zygmunt,

a także DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWA GRUPA ARTYSTYCZNA, w składzie: Emilia Bednarz, Sabina Bednarz, Bożena Beniw, Anastazja Czado, Milena Demitraszek , Amelia Herbert, Zuzanna Krawiec, Blanka Magoń, Maja Pęcak, Emilia Radzik, Sebastian Stryczek, Agata Szymala, Julia Szymala, Nina Szymańska, Aleksandra Wcisło, Kornelia Woś, Aleksandra Zaniewicz, Patrycja Zatorska.

Pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie wokalne, opieka artystyczna, producent – Anna Czenczek

Ruch sceniczny – Bernadetta Wojtuń-Sikora

Wizualizacje – Mateusz Witczuk

Organizator:

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia

Partnerzy:

Jednostka Strzelecka 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie  Związku Strzeleckiego "Strzelec" JP

Centrum Sztuki Wokalnej

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Szkoła Podstawowa Szesnastka

Patronat medialny:

TVP3 Rzeszów

Via Katolickie Radio Rzeszow

Gazeta Codzienna „Nowiny”

Portal informacyjny nowiny24.pl

Echo_RZESZOWA

Miesięcznik Społeczno - Kulturalny "Nasz Dom - Rzeszów"

Media Rzeszów

Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi

Galeria zdjęć