2023-08-07 12:41:00

Rozpoczął się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

W dniu 5 sierpnia 2023 r. w Krakowie odbył się Uroczysty Apel rozpoczynający Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej w którym wzięli udział przedstawiciele władz Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


W uroczystościach z ramienia Związku uczestniczyli: bryg. ZS Marek Matuła – Komendant Główny ZS „Strzelec” JP, st. insp. ZS Marek Strączek – Dowódca Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego, st. sierż. ZS Hubert Cora - Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2077 w Krakowie oraz st. sierż. ZS Karol Wyroba. Po krótkim apelu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia, odbył się przemarsz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z asystą wojskową i orkiestrą ulicami Krakowa. Ruszył spod pomnika ulicami Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o godz. 16.30 odbył się apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006-2009. O godz. 17.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy.

Kompania zwana "Kadrówką", utworzona z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Na podstawie artykułu i zdjęć z portalu: gazeta.krakowska.pl

Galeria zdjęć