2023-05-04 11:25:13

''VIVAT 3 MAJ!!! - MEMORIA ET VITAE MAGISTRA PRO PATRIAE''

W dniu 3 maja 2023 r. strzelcy i orlęta Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego ''Strzelec'' Józefa Piłsudskiego pod opieką kadry wychowawczo-instruktorskiej uczestniczyli w zorganizowanych we wspomnianym mieście obchodach Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.


 O ile dzień wcześniej, 2 maja 2023 r. obchodom Święta Flagi Państwowej w Rzeszowie towarzyszyła słoneczna pogoda, to nazajutrz 3 maja br. niebo spowiły chmury, z których padał deszcz. Ważniejsze były jednak pogoda i nastrój panujące w sercach ludzi zgromadzonych w kościele pw. Św. Wojciecha i Sw. Stanisława w tymże grodzie nad Wisłokiem. Te emanowały patriotyzmem i radością. Wierni przybyli do najstarszej rzeszowskiej świątyni, by modlić się w intencji ojczyzny i uczcić 232-gą rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej, na pamiątkę której ustanowiono już u zarania II Rzeczypospolitej Święto Państwowe. Nota bene z tej okazji papież Pius XI wybrał w 1924 r. dzień 3 maja na Święto Matki Bożej Królowej Polski.

Jako, że ''3 Maja to w pieśni legiony'', w tym doniosłym dniu uczcili pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny strzelcy i orlęta Jednostki Strzeleckiej 2021. Podążyli do kościoła farnego i uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Górnego. Pierwszy w historii diecezji rzeszowskiej ordynariusz wygłosił kazanie. W jego treści przebijała się myśl o spójności głębokiej wiary Polaków z ofiarną służbą Polsce. Po zakończeniu eucharystii uczestnicy obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja udali się na Rynek Rzeszowski. Tam przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki miała miejsce dalsza część uroczystości. Warto nadmienić, iż zarówno w trakcie nabożeństwa jak i przy pomniku obrońcy konstytucji majowej obecni byli weterani walk o niepodległość Polski, reprezentanci władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych oraz poczty sztandarowe różnych instytucji. Nie zabrakło też gości zza oceanu. Byli nimi przedstawiciele armii USA, co przy rzeczonym monumencie miało szczególne znaczenie, gdyż Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko jest polskim, ale i amerykańskim bohaterem narodowym. Ceremoniał państwowy rozpoczęło odśpiewanie i odegranie "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie została odczytana preambuła Ustawy rządowej z 1791 r. Po tym okolicznościowe przemówienia wygłosili: wojewoda podkarpacki - pani Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego - pan Władysław Ortyl. zwrócili oni uwagę na aktualność swoistej lekcji historii sprzed 232 lat. Dalszą część obchodów stanowił Apel Poległych, na zakończenie którego żołnierze kompanii reprezentacyjnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwę honorową. Następnie złożono wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, zaś orkiestra wojskowa zagrała "Śpij kolego". Na zakończenie obchodów kompanie reprezentacyjne wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej, Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, poczet konny nawiązujący do tradycji 22 Rzeszowskiego Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego i poczty sztandarowe przemaszerowały w defiladzie. Strzelcy i orlęta wystawili pododdziały, jak również dwa poczty sztandarowe. Zaprezentowali sztandary II Południowo-Wschodniego Okręgu Strzeleckiego im. gen. Mieczysława Wałęgi i Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Obecność młodzieży i dzieci spod strzeleckiego znaku w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja to dowód, iż wywodząca się z ponad stu lat maksyma wychowawczo-obywatelska: "każdy żołnierz obywatelem, każdy obywatel żołnierzem'' nie traci na aktualności i jest pieczołowicie realizowana PRO PATRIAE ET PUBLICO BONO.

PaR.
Zdjęcia: Roman Lach, Paweł Rejman

 

Galeria zdjęć