2023-04-17 08:41:53

Unikatowe zdjęcia z katyńskich "dołów śmierci"

Wyjątkowe eksponaty trafiły do Izby Pamięci, którą prowadzą: Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. To oryginał zdjęcia Krzyża Virtuti Militari, znalezionego w jednym z katyńskich "dołów śmierci" w roku 1943 oraz kopie zdjęć z prowadzonej wówczas ekshumacji.


Jak wszystko na to wskazuje, krzyż należał do podpułkownika Andrzeja Hałacińskiego, autora trzech zwrotek i refrenu "Pierwszej Brygady", obecnie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pułkownik Hałaciński zginął w Katyniu wiosną 1940 roku, był żołnierzem Legionów, uczestnikiem bitew pod Łowczówkiem i Kostiuchnówką, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i września 1939 roku.  

Zdjęcie odnalezione zostało na giełdzie staroci we Włoszech, przez członka Bartoszyckiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Rosenthal". Następnie trafiło do Polski, gdzie staraniem Stowarzyszenia "Ocalić od zapomnienia" udało się odnaleźć rodzinę Andrzeja Hałacińskiego. Jej decyzją oryginał jednego ze zdjęć i kopie pozostałych trafiły do Rzeszowa. Wspomniane zdjęcia Krzyża Virtuti Militari to być może jedyna oryginalna fotografia z katyńskiej ekshumacji znajdująca się w stolicy Podkarpacia.

Relacja Jerzego Pasierba - Radio Rzeszów

Galeria zdjęć