2023-04-16 08:39:00

PEŁNA WRAŻEŃ ESKAPADA DO WARSZAWY

W dniu 13 kwietnia 2023 r. delegacja strzelców Jednostki Strzeleckiej 2021 imienia pułkownika Leopolda Lisa - Kuli w Rzeszowie ZS "Strzelec" JP uczestniczyła w wycieczce do Warszawy i zorganizowanym na Stadionie Narodowym Kongresie Pamięci narodowej.


Rankiem 13 kwietnia 2023 r. połacie województwa podkarpackiego okrywał płaszcz mgły. Mimo to przebijały się przezeń promienie słoneczne, zwiastujące ładny wiosenny dzień. Tak też się stało. Owa aura towarzyszyła grupie uczniów Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, którzy w rzeczony czwartek pod opieką pani dyrektor Adrianny  Sulimirskiej i wychowawców udali się autokarem do Warszawy. Wraz z nimi wzięła w wycieczce udział grupa strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie im. płka. Leopolda Lisa - Kuli. Dowodził nią sekcyjny ZS "S" Maciej Szukaj. Ponadto w gronie opiekunów dzieci i młodzieży pieczołowicie wypełniał swe obowiązki młodszy inspektor ZS "S" - pan Robert Pieczonka. Obecny był  też młodszy inspektor  ZS "S" Paweł Rejman. Uczestnicy eskapady podążali w kierunku stolicy, m. in. trasą zwaną VIA CARPATIA. Do grodu Warsa i Sawy dotarli przed południem.

Zwiedzanie stołecznego miasta zaczęli od pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z zadumą i refleksją obejrzeli znajdujące się tam eksponaty oraz filmy edukacyjne. Idąc umieszczoną w muzeum repliką kanału, mogli wczuć się w los tych, którzy niemal 80 lat temu pod podjęli z odwagą bez miary beznadziejny, wszakże bohaterski bój.

Z dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich - obecnie miejsca będącego tymże muzeum uczniowie i strzelcy zostali przewiezieni w rejon Placu Zamkowego, gdzie skierowali swe kroki. Tam rozpoczęli zwiedzanie Starego Miasta. Zamek Królewski, Barbakan, Zapiecek, Szeroki Dunaj, pomniki: króla Zygmunta III Wazy, Małego Powstańca Warszawskiego, Jana Kilińskiego i Syrenki Warszawskiej były obiektami, które zaabsorbowały ich uwagę. Ale nie tylko. Z niekłamaną radością spotkali się z warszawskim kataryniarzem. On zaś zaprezentował nauczycielom, młodzieży i dzieciom swój kunszt wokalny przy dźwiękach rozlegających się z katarynki.

Finał wycieczki stanowił udział jej członków w Kongresie Pamięci Narodowej. To naukowe przedsięwzięcie zorganizował w obiektach Stadionu Narodowego Instytut Pamięci Narodowej. Warto nadmienić, iż uczestnicy wycieczki mieli tam wieloraką możliwość zdobycia i poszerzenia wiedzy z historii naszej ojczyzny. Organizatorzy przygotowali szereg ciekawych ofert: ekspozycji, zdjęć, przedmiotów i gier z wykorzystaniem multimediów. Dziewczęta i chłopcy nie zmarnowali tej okazji. Z zainteresowaniem pobierali wiedzę z zakresu nauki zwanej nauczycielką życia. Niektórzy nawet otrzymali za zaangażowanie i przedstawione wiadomości nagrodę. W epilogu pobytu na Stadionie Narodowym uczestnicy pełnej we wrażenia wycieczki obejrzeli z jednego z jego obiektów trybuny i murawę tego sportowego miejsca. Natomiast, gdy je opuszczali, zatrzymali się przy pomniku trenera Kazimierza Górskiego.

W godzinach popołudniowych pobyt we wspomnianym, nadwiślańskim mieście dobiegł kresu. Nauczyciele, uczniowie i strzelcy ruszyli w drogę powrotną. Podążyli nią autokarem, profesjonalnie prowadzonym przez panów kierowców, by dotrzeć szczęśliwie do domów.

Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowanie pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie panom: doktorowi Jackowi Magdoniowi i Marcinowi Bukale za pomoc w zorganizowaniu przedsięwzięcia.

PaR

Galeria zdjęć