2023-03-11 10:46:58

Przyrzeczenie strzeleckie przed pomnikiem Bohatera

W ramach Obchodów 104. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w dniu 6 marca 2023 r. na Placu Farnym w Rzeszowie, przed Pomnikiem Bohatera odbyło się uroczyste przyrzeczenie młodzieży strzeleckiej Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W obecności Marszałek Sejmu RP Pani Elżbiety Witek.


Rozpoczęciem tej części programu uroczystości było złożenie meldunku  Marszałkowi Sejmu RP Pani Elżbiecie Witek przez Dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie  płk. Tadeusza Nastarowicza oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.  Gościem Honorowym  uroczystości była Pani Elżbieta Witek – Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

W obecności parlamentarzystów, władz rządowych, wojewódzkich, władz samorządowych, kombatantów, przedstawicieli wojska, policji, straży pożarnej, służby więziennej, różnych instytucji, dyrektorów szkół, młodzieży szkolnej, zgromadzonej publiczności złożyło przyrzeczenie ok 300 członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa, Głogowa Młp., Jasionki, Świlczy, Kolbuszowej, Trzcinicy, Kołaczyc, Jarosławia, Mielca.  Strzelcy wyróżnieni złożeniem przyrzeczenia na sztandar:  Izabela Duszka, Dawid Nawrot, Damian Zieleński i Edward Harczuk. Rotę przyrzeczenia odczytała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, w asyście Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego bryg. ZS Marka Matuły, Dowódcy Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego st. insp. ZS Marka Strączka, Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie insp. ZS Barbary Gajewskiej i Zastępcy Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie mł. insp. ZS Michała Stocerza.

Po przyrzeczeniu ks. st. chor. ZS Stanisław Szcząchor Kapelan  Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie ZS „Strzelec” JP pobłogosławił młodych ludzi.

Do strzelców zwróciła się marszałek Elżbieta Witek. - Widzimy, że wokół nas szaleje okrutna wojna. Trzeba sobie uświadomić, że pokój to nie jest coś co zostało nam dane raz na zawsze. Dlatego składając tę przysięgę zwróćcie uwagę na słowa o poświęceniu i o ofierze, jeśli będzie taka potrzeba – powiedziała Elżbieta Witek.

Wspominając postać płk. Lisa-Kuli Elżbieta Witek podkreśliła, ze swoją walkę o niepodległość Polski rozpoczął on w organizacjach strzeleckich Józefa Piłsudskiego – trzonie przyszłych legionów i przyszłej armii polskiej. – Był niezwykle gorliwym uczniem, oddanym, odpowiedzialnym, bardzo pracowitym. Uwielbiał historię, bo wiedział, że naród, który zna swoją historię, zna swoje korzenie, jest wierny tradycji, przeszłości, ale także ogromnej ilości krwi przelanej przez wiele pokoleń, po to by Polska mogła być krajem wolnym – stwierdziła marszałek Sejmu. – Polska była zawsze przechowywana w sercach Polaków. Walczyliśmy o nią nawet wtedy, gdy wydawało się, ze walka jest zupełnie beznadziejna. Ale była ta nadzieja, że przyjdzie w końcu takie pokolenie, które wolność nam wywalczy. I płk Lis-Kula właśnie do takiego pokolenia należał – zauważyła.

– Jesteśmy z was dumni, jesteście przyszłością polskiego narodu. Wiemy, że możemy na was zawsze polegać, zawsze na was liczyć i że to właśnie wy te najwyższe wartości, które podtrzymywały polskość nawet wtedy, kiedy Polski na mapie Europy nie było, będziecie ze sobą nieść przez życie – mówiła Marszałek Sejmu zwracając się do młodzieży strzeleckiej.

Następnie został przeprowadzony Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Złożono wieńce przed Pomnikiem Bohatera. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów  21. BSP i strzeleckich.

Zdjęcia: Roman Lach.

Galeria zdjęć