2023-03-01 17:15:53

PAMIĘTALIŚMY O TYCH, KTÓRZY ZA TEN KRAJ ODDALI ŻYCIE

1 marca 2023 r. delegacja Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego pod dowództwem mł. insp. ZS Pawła Rejmana uczestniczyła w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie.


1 marca  1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców dowódcy IV Zarządu Wolności i Niezawisłości. Wśród nich był ppłk  Łukasz Ciepliński. Ci bestialsko potraktowani ludzie oddali życie  za niepodległą Polskę, w której wówczas „armia tkwiła (…) sowiecka”. Ta zaś miała byś gwarantem przynależności naszej ojczyzny do „wielkiej rodziny narodów socjalistycznych”. W rzeczywistości zależności od Związku Radzieckiego, gdzie, zmieniając nieco słowa utworu dramatu, „ani prawa nie ważyły, ani sprawiedliwość miejsca nie miała”. Wszakże najlepsza broń – pamięć upomniała się o tych „wyklętych” bohaterów.

            Rok 1989 przyniósł w Polsce przemiany polityczne. Pozwoliły one na odkłamanie historii i wskazanie, kim naprawdę byli „żołnierze wyklęci”. To ich święto obchodzone jest w Polsce od 2011 r. w dniu 1 marca. Ludzie po wyparciu z naszego kraju Niemców w latach 1944-1945, do czego walnie przyczynili się, stawili w nierównej walce opór zniewalającej go Rosji Radzieckiej. Militarnie przegrali. Wygrali jednak moralnie. Schedę po nich przejęły pokolenia Polaków dążących do odzyskania wolności i nadania naszej ojczyźnie należnej jej godności.  

            W bieżącym roku z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kościele pw. Św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie została odprawiona Msza Św. Jej głównym celebransem był ks. bp Jan Wątroba. W wygłoszonym kazaniu ordynariusz diecezji rzeszowskiej podkreślił znaczenie postawy „żołnierzy wyklętych” dla przeszłości i teraźniejszości Polski.

             Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości podążyli pod rzeszowski pomnik Dowódców IV Zarządu WiN-u. Tam miała miejsce jej kolejna część. Odbyła się ona z asystą wojskową ze strony 21 BSP i 3 PBOT. Podniesiono flagę państwową i odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Obecni na ceremonii przedstawiciele władz wojskowych, państwowych i samorządowych oraz rzeszowskiego Oddziału IPN-u wygłosili okolicznościowe przemówienia. Złożyli też pod pomnikiem Dowódców IV Zarządu Win-u.

          Strzelcy wystawili poczet sztandarowy JS 2021 w Rzeszowie. Zapalili też znicze pod pomnikiem.

Wykorzystano zdjęcia z portalu nowiny24.pl

Galeria zdjęć