JS 2020 im. kpt. Zygmunta Patryny "Słowik" w Strzyżowie
2019-01-03 20:15:57

Udział Strzelców w wizycie Prezydenta RP na Strzyżowskim Rynku

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości, nasze miasto odwiedził ważny gość. W Strzyżowie mogliśmy powitać Prezydenta RP pana Andrzeja Dudę. Na wydarzeniu tym nie zabrakło strzelców z naszego pododdziału.


Dnia 29 października 2018 roku, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości, nasze miasto odwiedził ważny Gość. W Strzyżowie mogliśmy powitać Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę. Na wydarzeniu tym nie zabrakło strzelców z naszego pododdziału. Prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Michała, po czym witano go w sercu miasta – na strzyżowskim rynku. Strzelcy i harcerze stali bardzo blisko, co jest wielkim wyróżnieniem. Uroczyście odśpiewano hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego”, a później Pan Prezydent przemówił do mieszkańców. W swoim wystąpieniu podziękował on Strzyżowianom za podtrzymywanie tradycji i wychowywanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym. Podkreślił rolę naszych przodków, którzy z wielkim poświęceniem zawsze uczestniczyli w życiu Ojczyzny i w obronie jej niepodległości, począwszy od czasów konfederacji barskiej. 100-lecie naszej niepodległości łączy się bowiem z drugą ważną rocznicą, mianowicie w tym jubileuszowym roku przyszło nam także świętować 250-lecie zawiązania konfederacji barskiej, której żołnierze (wśród których byli i nasi krajanie) modlili się przed ołtarzem Matki Boskiej Strzyżowskiej. Pokazuje to jak długie tradycje patriotyczne ma nasza mała ojczyzna. Ideały te pragniemy kontynuować jako strzelcy, ale również jako zwykli obywatele, chcemy służyć ojczyźnie i złożyć hołd wszystkim poległym w jej obronie. Zgodnie ze słowami Józefa Piłsudskiego: ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości", pamiętając o bohaterach naszą pracą chcemy budować nasz kraj tak, by nie powtórzyły się tragedie przeszłości.
Pan Prezydent także wyraził nadzieję i chęć budowy lepszej Polski właśnie dla młodzieży – naszej przyszłości. Następnie odbyło się sympatyczne spotkanie z mieszkańcami, a w czasie jego trwania prezydent Andrzej Duda wpisał się do „Księgi Pamiątkowej” naszego pododdziału oraz zgodził się na wspólne zdjęcie, sprawiając nam tym samym ogromną radość i zaszczyt, za co serdecznie Mu dziękujemy.
st. strz. ZS Mateusz Gałuszka 

Galeria zdjęć