Strzelcy Pamiętali !
2023-01-23 17:39:17

„SIGNUM 22 IANUARIIS ANNO DOMINI 1863’’

Nawiązując do tytułu, który tłumaczy się na język polski: „Znak 22 Stycznia Roku Pańskiego 1863” warto nadmienić, iż jest to jedna ze szczególnych dat w dziejach naszej ojczyzny. W ów czwartek, a właściwie nocą z czwartku 22 stycznia na piątek 23 stycznia wspomnianego roku Polacy po raz kolejny podjęli walkę, przywrócić Rzeczypospolitej niepodległość.


Wystąpili zbrojnie przeciw rosyjskiemu zaborcy. Rzeczone patriotyczne dzieło stało się również udziałem Polaków z zaborów pruskiego i austriackiego. Mimo, iż był to „bój beznadziejny”, charakteryzowała go „odwaga bez miary”. Powstanie nazwane przez historyków styczniowym toczyło się na terenie zaboru rosyjskiego i trwało dwa lata. Wszakże jeśli wziąć pod uwagę powstanie zabajkalskie z 1866 r. i uznać je za epilog tego niezwykłego zrywu, można zaryzykować stwierdzenie, że owa batalia o wolność Polski rozgrywała się blisko trzy i pół roku. Wtedy nie zdołano wywalczyć niepodległości, zaś Rosjanie po zdławieniu powstania prowadzili zmasowaną rusyfikację Polaków. Sekundowali niejako im Niemcy, którzy w zaborze pruskim germanizowali nasz naród. Ale Polacy nie poddali się. Swą postawą dowiedli, że „być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”. Ważnym czynnikiem tej niezłomności była pamięć o strzelcach z 1863 r., nad którymi widniał orzeł biały. Pól wieku później „młodych strzelców rój” podjął dzieło dziadków. Jego zwieńczeniem okazało się odzyskanie niepodległości przez nasze państwo.

      O bohaterach z powstania styczniowego pamiętają obecni strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021. Dali temu dowód, uczestnicząc 22 stycznia 2023 r. w zorganizowanych w Rzeszowie obchodach 160-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W ramach ich w Kościele Św. Trójcy została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. bpa seniora Kazimierza Górnego. W okolicznościowym kazaniu głoszący je kapłan ukazał religijną i patriotyczną postawę uczestników zrywu z 1863 r. i podkreślił potrzebę poszanowania tradycyjnych wartości w czasach współczesnych. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wzięli udział w apelu przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych na Starym Cmentarzu. Zapoczątkowało go odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie przedstawiciele władz samorządowych i centralnych wygłosili przemówienia, akcentując znaczenie powstania styczniowego w naszej historii. Podczas ceremonii płomienne słowa padły z ust Komendanta Drużyny Harcerskiej „Żuawi Signi 1863”. Harcerze zaprezentowali pokaz posługiwania się repliką broni, jakiej używali 160 lat temu powstańcy. Punkt kulminacyjny apelu stanowił Apel Pamięci z udziałem żołnierzy 1. batalionu strzelców podhalańskich. Po jego zakończeniu złożono przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych wieńce i znicze.

       Strzelcy rzeszowscy godnie oddali hołd bohaterom z 1863 r. Zaangażowali się w oprawę liturgiczną w trakcie mszy św. Podczas ceremonii państwowej wystawili dwa poczty sztandarowe  i pododdział. Pochodniami rozświetlili miejsce apelu. Delegacja JS 2021, stawiając znicze w biało-czerwonych barwach, pokazała, że ich płomień jest symbolem pamięci, czci i szacunku dla powstańczego pokolenia, a także kontynuacji jego poczynań dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

PaR   
Zdjęcia: własne oraz ze stron internetowych: nowiny24.pl i Radio Rzeszów.

Galeria zdjęć