2022-12-13 17:13:37

Orlęta u „Siostry do zadań specjalnych”

Wileńska Rossa z jej Mauzoleum Matki i Serca Syna jest szczególnie bliska Orlętom Związku Strzeleckiego, które zawsze porządkują sarkofag Marii z Blliewiczów Piłsudskiej i groby polskich żołnierzy, składają kwiaty i zapalą znicze bohaterom. Jednak w tej dzielnicy miasta nad rzeką Wilejką znajduje się również inne miejsce, zawsze odwiedzane przez młodzież orlęcą i strzelecką. To Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki.


 Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie jest miejscem założonym przez polską siostrę zakonną ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Kiedy siostra Michaela Rak rozpoczynała swoja działalność na Litwie, w języku litewskim nie było nawet słowa „hospicjum”. Brak było pieniędzy, odpowiednich przepisów. Dzięki jej determinacji działa nie tylko hospicjum stacjonarne przy ul. Rossa 2, ale także domowa opieka hospicyjna w Wilnie. Opieką otocza się nie tylko osoby starsze, ale także nieuleczalnie chore dzieci. Zbudowani jej działalnością Litwini nie uchwalili przepisów pozwalających na eutanazję. Siostra Michaela nazywana jest przyjaciółką chorych i ubogich, bo towarzyszy ludziom w najtrudniejszych momentach choroby i odchodzenia z tego świata. Dla strzelców i orląt z Jednostki Strzeleckiej 2051 w Sędziszowie Małopolskim to „Siostra do zadań specjalnych”.

Budynki przy ulicy Rossa były miejscem historycznych wydarzeń. To tutaj  w 1934 r. siostra Faustyna Kowalska i ks. Michał Sopoćko odwiedzali pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego, aby kierować pędzlem artysty malującego pierwszy obraz Jazusa Miłosiernego. W okresie Związku Sowieckiego była tu komunistyczna katownia…

Kiedy przed laty ks. Krzysztof Gac – kapelan Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Sędziszowie Młp. zaprosił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego s. Michaelę, chyba nikt nie przypuszczał, ze będzie to wieloletnia przyjaźń i współpraca z całym środowiskiem strzeleckim. Wtedy s. Michaela zaprosiła sędziszowskich strzelców do Wilna. Odtąd każda wizyta na Rossie to mauzoleum oraz hospicjum. Tak też było w tym roku, kiedy wspólnie świętowaliśmy 155. rocznice urodzin Józefa Piłsudskiego. Dołączyli też strzelcy z Kołaczyc ze swym kapelanem ks. Grzegorzem Złotkiem, wspierając ideę Niepodległości i Miłosierdzia.

Jacek Magdoń

 

Wsparcia finansowego można dokonać przekazując środki na konta:

Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Luminor Bank AB

Kod banku: 40100

BIC, SWIFT kod: AGBLLT2X

konto w euro: LT232140030002856368

konto w dolarach: LT392140030002856371

konto w złotówkach: LT762140030002856384 

Galeria zdjęć