2022-11-07 20:07:11

I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022

W dniu 6 listopada 2022 r. o godz. 18.00 Sala Widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, którzy przybyli posłuchać młodych wokalistów oraz poznać werdykt Jury Finałowego.


Wieczór rozpoczął się uroczyście od odczytania listu od Pana Jana Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przyznał dotację tegorocznej edycji Festiwalu, następnie głos zabrała, w imieniu Pana Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka – Pani Krystyna Stachowska, Zastępca Prezydenta. Na scenie pojawił się również Wicewojewoda Podkarpacki – Pan Radosław Wiatr, który w imieniu Pani Wojewody Ewy Leniart wręczył Pani Annie Czenczek - nagrodę z okazji 20-lecia działalności artystycznej.

Po przemówieniach wyjątkowych gości odbył się Koncert Laureatów – 7 artystek – zdobywczyń Grand Prix, Miejsc na podium oraz wyróżnień, które wyłoniło Jury podczas obrad. Po wysłuchaniu laureatek nadszedł czas na najważniejszy moment Festiwalu – ceremonię wręczenia nagród i ogłoszenie wyników. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

WYRÓŻNIENIE - Aleksandra Zgobik (Przybymierz) – nagroda ufundowana przez Katolickie Radio „Via” Rzeszów,

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - Aleksandra Wajda (Przeworsk) – nagroda ufundowana przez Wojewodę Podkarpackiego – Ewę Leniart,

III MIEJSCE - Julia Grzenia (Tuchów) – nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa – Konrada Fijołka,

II MIEJSCE - Aleksandra Kostek (Leżajsk) – nagroda ufundowana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzego Borcza,

I MIEJSCE -Dominika Stec (Sanok) – nagroda ufundowana przez Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie,

I MIEJSCE EX AEQUO - Izabela Kochman (Głuchów) – nagroda ufundowana przez Biuro LASKO Nieruchomości,

GRAND PRIX - Julia Różańska (Łódź) – nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla oraz Gazetę Codzienną Nowiny, Nowiny24.pl.

Na zakończenie Festiwalu odbył się kultowy koncert pt. „Zakazane piosenki” w wykonaniu Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego w składzie:

Tomasz Filipczak – instrumenty klawiszowe

Mirosław Wiśniewski – bas

Przemysław Kuczyński – perkusja

Malwina Misiak – akordeon

Justyna Baran – skrzypce I

Elżbieta Paliwoda-Bulicz – II skrzypce

Marek Czech – altówka

Adam Misiak – wiolonczela

-Anna Czenczek – pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie wokalne, opieka artystyczna

-Jana Słobodian – choreografia

Autorem, producentem i twórcą projektu „Zakazane piosenki” jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera dwa utwory z filmu tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”.

Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Dziś idę walczyć, Mamo!” i „Już nie wróci Twój chłopiec, dziewczyno” napisał w czasie walk powstańczych Józef Szczepański, który działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt ma również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczynia się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego.

Podczas obu dni festiwalowe koncerty poprowadzili: Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak.

Organizatorem I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2022” jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:

Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk

Biskup Rzeszowski – Jego Ekscelencja ks. biskup Jan Wątroba

Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart

Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz

Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski

Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek

Komendant Główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego - st. insp. ZS Marek Matuła

Partnerzy:

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia"

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Jednostka Strzelecka 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie ZS "Strzelec" JP

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie

Restauracja Lord Jack

Biuro Lasko Nieruchomości

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Rzeszów

Sponsorzy:

S&K GROUP Sp. z o.o. – Krzysztof Słaby

Sterling – Kancelaria Podatkowa - Michał Walicki

BTW Catering - Barbara Tomkiewicz Węglarz

Patronat medialny:

TVP3 Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Katolickie Radio „Via”

Gazeta Codzienna „Nowiny”

Portal informacyjny nowiny24.pl

Echo Rzeszowa

Miesięcznik Nasz Dom Rzeszów

Media Rzeszów

Kurier Rzeszowski

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

zdjęcia Mateusz Inglot/CSW

Galeria zdjęć