2022-10-16 15:38:25

Szanowni Państwo

Już w listopadzie rusza I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2022”, którego organizatorami jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie i Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022, odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2022 r. w Rzeszowie


Do finału festiwalu zostało zakwalifikowanych 15 artystów, wybranych z nadesłanych zgłoszeń z całej Polski, wykonujących utwory legionowe i patriotyczne, którzy będą mieli okazję zaprezentować nagrodzone utwory przed publicznością, na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Pomysłodawczynią ww. festiwalu jest Pani dr Anna Czenczek – Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, która będzie czuwać nad przebiegiem przedsięwzięcia.

Warto przypomnieć szerokiej publiczności  wyjątkowe piosenki, które na trwałe wpisały się   w historię Polski.  Przypomnieć mieszkańcom w pieśniach i piosenkach tamten czas. Takich festiwali patriotycznych jest bardzo mało, gdzie młodzi artyści mogą zaśpiewać z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu muzycznego. Wybrane najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne, o ciekawych aranżacjach wokalnych i instrumentalnych, przybliżają historię dziejów naszej Ojczyzny. Wśród tradycyjnych i znanych utworów patriotycznych, docenione będą także piosenki autorskie o tematyce patriotycznej, które uczestnicy konkursu mogli zgłosić na Festiwal.

Młodzi  uczestnicy festiwalu będą mieli okazję przedstawić widzom koncertów – Przesłuchań Konkursowych i Koncertu Laureatów ciekawą interpretację wokalną i instrumentalną, pokazując współczesne wykonania pieśni patriotycznych. 

15 finalistów

Choć to pierwsza edycja Festiwal to cieszy się dużym zainteresowaniem. Do I. edycji napłynęły zgłoszenia z całej Polski. Jury kwalifikacyjne wyłoniło 15 finalistów, którzy już 5 listopada 2022 powalczą o Grand Prix OFPP „Moja Ojczyzna” na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Finaliści podczas Przesłuchań konkursowych zaśpiewają z towarzyszeniem Zespołu Festiwalowego.

Finaliści Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022

 1. Natalia Asman (Moszna) – „Orzeł biały”
 2. Kamila Dubas (Kańczuga) – „Białe róże”
 3. Julia Grzenia (Tuchów) – „Nim wstanie świt”
 4. Izabela Kochman (Głuchów) – „Matka Boska Częstochowska”
 5. Aleksandra Kostek (Leżajsk) – „Miasteczko Bełz”
 6. Julia Nowak (Palikówka) – „Sen o Lwowie - Bilet do Lwowa”
 7. Aleksandra Osinko (Błażowa) – „Braciszku”
 8. Dawid Pleban (Straszęcin) – „Orlątko”
 9. Julia Różańska ( Łódź) – „Panie Generale”
 10. Lena Sikora (Szczecin) – „Wolność”
 11. Dominika Stec (Sanok) – „Wolność”
 12. Aleksandra Wajda (Przeworsk) – „Białe róże”
 13. Angelika Wojtala (Bytom) – „Uwierz Polsko”
 14. Klaudia Zarzycka (Rzeszów) – „Matko o twarzy czarnej”
 15. Aleksandra Zgobik (Przybymierz) – „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”

Zespół Festiwalowy:

Tomasz Filipczak – instrumenty klawiszowe, aranżacje

Mirosław Wiśniewski – bas

Przemysław Kuczyński – perkusja

Malwina Misiak – akordeon

Justyna Baran  –  I skrzypce

Elżbieta Paliwoda - Bulicz –  II skrzypce

Marek Czech –  altówka

Adam Misiak –  wiolonczela

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaplanowano dwa dni koncertów na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury. 05 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022. Tego dnia rozpoczną się również przesłuchania konkursowe wokalistów. To one rozstrzygną, kto następnego dnia, 6 listopada, zaśpiewa w Koncercie Laureatów OFPP „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022.

Na finał Festiwalu publiczność usłyszy Koncert pt. „Zakazane Piosenki” w wykonaniu Solistów i Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

Koncert „Zakazane piosenki”

Autorem i twórcą projektu, producentem  jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera dwa utwory z filmu tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”.

 Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Dziś idę walczyć, Mamo!” i „Już nie wróci Twój chłopiec, dziewczyno” napisał w czasie walk powstańczych Józef Szczepański, który działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

 Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i  kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej,  pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Patronat honorowy nad festiwalem nad festiwalem objęli Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Biskup Rzeszowski  –  JE ks. bp Jan Wątroba, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz, Starosta Rzeszowski – Józef  Jodłowski, Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek, Komendant Główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS – Marek Matuła.

WSTĘP WOLNY – (odbiór zaproszeń na festiwal) adres siedziby Strzelca  - przy ul. Jagiellońskiej 6 w Rzeszowie, wtorki, środy i czwartki od godz. 16.30 do 18.30.

/informacje o wejściówkach – www.strzelec.erzeszow.plwww.csw.info.pl,  www.fundacjacarpathia.pl

Serdecznie Zapraszamy !!!

Anna Czenczek – Pomysłodawczyni i Dyrektor „OFPP Moja Ojczyzna”

Marek Strączek –  Wicedyrektor "OFPP Moja Ojczyzna"

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej  „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022

Organizator:

Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec”

Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Partnerzy:

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki " Carpathia"

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Jednostka Strzelecka 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie ZS "Strzelec" JP

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie – Proszę o dodanie logotypu

Lord Jack

Biuro Lasko

MZBM Rzeszów

Patronat medialny:

TVP3 Rzeszów

 Polskie Radio Rzeszów

Katolickie Radio Via

Gazeta Codzienna „Nowiny”

Portal informacyjny nowiny24.pl

Echo Rzeszowa

Miesięcznik Nasz Dom Rzeszów

Media Rzeszów

Kurier Rzeszowski

 

Więcej informacji:

www.strzelec.erzeszow.pl

www.csw.info.pl

www.facebook.com/csw.rzeszow

www.fundacjacarpathia.pl

 www.facebook.com/fundacjacarpathia

 

Galeria zdjęć