2022-09-20 18:56:55

Uroczysta zbiórka strzelecka z okazji 90. Rocznicy Odsłonięcia Pomnika płk. Lisa-Kuli w Rzeszowie

W dniu 20.09.2022 r. odbyła się uroczystość z okazji 90. Rocznicy Odsłonięcia Pomnika Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, w których wzięła udział Orlęta i Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP w Rzeszowie.


Specjalnymi gośćmi byli przedstawicielka rodziny płk. Lisa – Kuli Hanna Kula-Jurczyńska, honorowy inspektor ZS Strzelec prof. Andrzej Marian Liwo, dr Dariusz Zięba Prezes Związku Piłsudczyków RP w Rzeszowie oraz ks. prałat Władysław Jagustyn honorowy kapelan JS 2021 w Rzeszowie i ks. prałat Jan Szczupak proboszcz parafii farnej w Rzeszowie.

Punktualnie o godz. 17.00 strzelcy wystawili warty i poczty sztandarowe  oraz pododdział honorowy JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. O godz. 17.10  nastąpiło wciągniecie flagi Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP na maszt i odśpiewano hymn  Związku Strzeleckiego „Pierwsza Brygada”. Dowódca JS 2021 insp. ZS Barbara Gajewska   przywitała uczestników zbiórki . Następnie zabrał głos Komendant Główny ZS „Strzelec” JP st. insp. ZS Marek Matuła, który omówił zaprezentowany po raz pierwszy publicznie, odnaleziony, historyczny z roku 1931 -  drzewce sztandaru (gwoździe honorowe ówczesnych władz państwowych i samorządowych, wojskowych, strzeleckich) z głowicą sztandaru (orzeł strzelecki). Zwrócił uwagę zebranym, że po prawej jego stronie dwóch legionistów w historycznych mundurach trzyma właśnie drzewce strzeleckiego sztandaru, które 90 lat temu uczestniczyło w odsłonięciu pomnika płk. Lisa – Kuli w Rzeszowie.

– To jest niemy świadek wydarzenia sprzed 90 lat. Wy młodzi strzelcy i orlęta macie w tej chwili ogromną szansę zrozumieć, że bierzecie udział w czymś, co rzadko się zdarza, bo przed 90 laty to drzewce tu było i jest też dzisiaj, a między tymi 90 laty a wami jest prawie cztery pokolenia młodych ludzi, którzy żyli, tworzyli, a gdy trzeba ginęli dla Polski. Dlatego zapamiętajcie tę chwilę, bo ona jest rzeczywiście wielka – powiedział st. insp. ZS Marek Matuła.

Prelekcję na temat pomnika Leopolda Lisa-Kuli wygłosił st. insp. ZS dr Jacek Magdoń – członek Komendy Głównej ZS „Strzelec” JP, który przedstawiając historię życia bohatera oraz jego pomnika przypomniał, że po odsłonięciu monumentu przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego, gen. Edward  Śmigły-Rydz powiedział: „Oto został wybrany jeden z nas, jako łącznik między nami a przyszłymi pokoleniami, kiedy nas już nie będzie. Został wybrany jeden z wielu”. Przypomniał również, że kiedy wybuchła II wojna światowa niemiecki okupant nakazał zniszczyć pomnik. Nastąpiło to w nocy z 10 na 11 kwietnia 1940 r. W tym samym czasie w zbrodni katyńskiej ginęli dawni towarzysze broni Lisa-Kuli.

Następnie  Natalia Malżycka i Kacper Czupryk soliści z  Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie wykonali „Rapsod o Pułkowniku Leopoldzie Lisie-Kuli” pod kierunkiem Dyrektor dr Anny Czenczek.

Złożenie wiązanek kwiatów zakończy wtorkowe uroczystości na pl. Farnym w Rzeszowie.

Ponadto w uroczystej zbiórce strzeleckiej przed pomnikiem Bohatera uczestniczyły delegacje strzelców z JS 1914 w Sokołowie Młp., JS 2051 w Sędziszowa Młp. oraz Orlęta i Strzelcy z Łańcuta, Orlęta z Tyczyna i Strzelcy z Głogowa Młp.

Uroczystości odsłonięcia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli trwały aż trzy dni: 17, 18 i 19 września 1932 r. Przyjechał na nie prezydent Ignac Mościcki i śmietanka wojskowo-rządowa ówczesnej Polski z wyjątkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zamiast marszałka była obecna jego żona z dwoma córkami. W sumie do 30-tysięcznego Rzeszowa w połowie zamieszkałego przez wyznawców religii mojżeszowej zawitało aż 40 tys. gości. Pomnik odsłonięto 18 września. Twórcą pomnika ulubionego legionisty marszałka Piłsudskiego, jakim był Leopold Lis-Kula, był wybitny rzeźbiarz prof. Edward Wittig. W 1940 r. pomnik został zdemontowany przez Niemców i przetopiony. Z pomnika pozostała jedynie głowa legionisty, która znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W 1992 r. odbudowany pomnik wrócił na swoje godne miejsce. Oryginalna rzeźba głowy płk. Lisa-Kuli nadal znajduje się w rzeszowskim muzeum.
(na podstawie artykułu Piotra Samolewicz – Nowiny24.pl)

Galeria zdjęć