2022-08-10 18:15:18

O ułanach i strzelcach w Bliźnie

Park Historyczny w Bliźnie i jego otoczenie stało się widownią pokazów militarnych, związanych z dziejami armii II Rzeczpospolitej, w tym szczególnie występy Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Nie zabrakło też wątków związanych z historią „Strzelca”.


W niedzielę 7 sierpnia 2022 r. podczas „Pikniku Militarnego Blizna” odbyło się szereg wydarzeń ukazujących barwę i broń Wojska Polskiego z okresu niepodległej Rzeczpospolitej. Niewątpliwie największym powiedzeniem cieszył się  pokaz Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem rtm. kaw. och. Pawła Guzego. Widowiskowe pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią: szabla i lancą konno. Czas umilała Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej  Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów, wykonująca znane melodie wojskowe i patriotyczne. W programie nie zabrakło pokazów sprzętu i wyposażenia wojskowego, przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne z województwa podkarpackiego, a także współczesnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zwiedzający Park Historyczny Blizna obejrzeli wystawę „Polska Walcząca”, oprowadzani przez st. insp. ZS dra Jacka Magdonia – członka Komendy Głównej ZS „Strzelec” JP, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który również ze sceny opowiedział uczestnikom pikniku o zmaganiach Polaków w czasie II wojny światowej, podkreślając znaczenie walki Armii Krajowej z niemiecką bronią V-1 i V-2. Podkreślił też rolę Mieczysława Wałęgi - oficera wywiadu Inspektoratu AK Rzeszów, który jest patronem Południowo-Wschodniego Okręgu ZS „Strzelec” JP w Rzeszowie.

Organizatorzy przedsięwzięcia: Wójt Gminy Ostrów Grzegorz Ozóg oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów Waldemar Więch od kilku lat systematycznie współpracują z podkarpackim „Strzelcem”, wspierając różnorodne formy działalności naszej organizacji. Na terenie gminy odbywają się różnorodne przedsięwzięcia z zakresie edukacji historycznej i upamiętnienia wydarzeń z historii II wojny światowej.

Fot. Jacek Magdoń, Bogusław Malikowski, Mateusz Surman

Galeria zdjęć