Zakończenie i podsumowanie przedsięwzięcia
2018-12-22 10:24:04

7 KROKÓW ZE STRZELCEM DO WOLNOŚCI OD UZALEŻNIEŃ

W okresie od 30.08.2018 r. do 15.12.2018 r. zgodnie z zawartą umową nr 183/2018 z dnia 28.08.2018 r. pomiędzy Województwem Podkarpackim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie a Towarzystwem Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie została przeprowadzona edukacja młodych ludzi zakresu profilaktyki prozdrowotnej pn.: „7 KROKÓW ZE STRZELCEM DO WOLNOŚCI OD UZALEŻNIEŃ"


W szczególności młodzież poznała i uświadomiła sobie: co to jest uzależnienie i nadużywanie, jak do niego dochodzi, jakie przynosi skutki,  a także jak się przed nim chronić. Promowano  zdrowy styl życia, poprzez zachęcenie i udział  młodzieży w zajęciach sportowo- rekreacyjnych. Promowano prawidłowe wzorce zachowań (w oparciu o historyczna kulturę Strzelca), wskazywano właściwych liderów do naśladowania młodym  ludziom. Dofinansowanie zadania umożliwiło atrakcyjny przebieg projektu, jego jakby „holistyczną” realizację. Udało się połączyć teoretyczne treści merytoryczne nt. uzależnienia od różnych środków z praktyką organizowania czasu wolnego i aktywnym trybem życia, co spowodowało „odkrywanie” wartości, o jakich mówi program „7 kroków”- przyjaźń, wolność, współpraca, szczęście. Propagując abstynencję, organizacja jednocześnie rozbudzała ogólne zainteresowania wieloma tematami: historią, turystyką, przyrodą, sportem (to ważne w grupie tak aktywnej młodzieży). Udało się również połączyć troskę o swój własny, indywidualny rozwój, odpowiedzialność każdego za siebie samego, z troską o dobro wspólne i dbałością o wartości fundamentalne: patriotyzm. 
W dniach 5.09.2018 r. i 11.09.2018 r.  zorganizowano spotkania w sprawie realizacji programu przeciwdziałania uzależnieniom „7 kroków” w świetlicy „Strzelca” w Rzeszowie. Zrealizowano Krok 1 programu „7 kroków” (uzmysłowienie uczestnikom zajęć, że istnieją sprawy, dla których warto żyć- miłość, wolność, przyjaźń, radość. Na drodze do tych wartości ludzie spotykają różne pułapki i przeszkody. Można uczyć się, jak znajdować dobre drogi, jak pokonywać przeszkody i omijać pułapki). Na następnej pogadance zrealizowano Krok 2 programu „7 kroków” (ludzie szukają szczęścia i przyjemności nie tylko w miłości, przyjaźni, podróżach i sukcesach. Złudzenie szczęścia i przyjemności daje czasem alkoholi inne substancje, które dostarczają chwilowych przyjemności, ale wciągają w pułapki. Picie alkoholu jest jak gra w karty z zawodowym oszustem. Przed oszustwami alkoholowymi można się zabezpieczyć).  Prowadzącym zajęcia  był dr Dariusz Zięba  z Podkarpackiego Centrum Szkolenia Nauczycieli w Rzeszowie. 
W dniach 28-30.09.2018 r. odbył się rajd szlakiem płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Na trasę marszu wyruszyli strzelcy z Rzeszowa, Powiatu Rzeszowskiego i Kolbuszowskiego W tym roku bazą wypadową dla strzelców, dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Dubis Dyrektora szkoły oraz życzliwości Pana Adama Dańczaka Wójta Gminy Jaśliska, był Zespół Szkół w Jaśliskach. Nasza młodzież zaraz po dotarciu na miejsce, wyruszyła do centrum Jaślisk, gdzie nasz przewodnik Pan Stanisław Lorenc zapoznał strzelców ze wspaniałą historią tej miejscowości oraz  jej mieszkańców. Po kolacji strzelcy wzięli udział w nauce śpiewu pieśni legionowych, a następnie mogli wysłuchać krótkiej informacji o  celach i założeniach  rajdu. Została też przybliżona sylwetka patrona marszu - płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Na zakończenie spotkania wieczornego został zrealizowany Krok 3 w ramach projektu: „7 KROKÓW ZE STRZELCEM DO WOLNOŚCI OD UZALEZNIEŃ”. W sobotą młodzież strzelecka wybrała się na trasę marszu z Komańczy do Jeziorek Duszatyńskich  i z powrotem. Po powrocie ze szlaku strzelcy  odwiedzili klasztor sióstr Nazaretanek, gdzie był więziony przez władze PRL kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski. Po powrocie do miejsca zakwaterowania, strzelcy wzięli udział w konkursach, grach zespołowych. W niedzielę młodzież strzelecka udała się na Mszę Świętą do pustelni Św. Jana z Dukli w Trzcianie. Ojciec Tadeusz Łuczak OFM Duszpasterz na Puszczy Św. Jana z Dukli na rozpoczęcie Mszy Świętej w ciepłych słowach serdecznie przywitał strzelców. Młodzież uczestnicząc w rajdzie upamiętniła wydarzenie z roku 1940 kiedy to Kazimierz Iranek Osmecki  jako emisariusz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeniósł wyuczony na pamięć, szyfr "H", który do końca okupacji nie został złamany oraz znaczną kwotę pieniędzy na potrzeby konspiracji. Szlak biegł przez bardzo trudne i niedostępne rejony Bieszczadów. Była to doskonała lekcja praktyczna historii i patriotyzmu, dzięki której uczestnicy rajdu oddali hołd ludziom konspiracji, walczącym o wolną i niepodległą Polskę. 
W dniach 12-14.10.2018 r. odbył się trzy dniowy obóz w OSG Trzcianiec. Tam zorganizowano zawody „Biegi na orientację. Dbam o zdrowie”. Podczas przedsięwzięcia przeprowadzono szkolenie wojskowe m.in. zagadnienia z taktyki, nauki przyjmowania pozycji strzeleckiej, budowy broni, musztry, elementy rozpoznania i  survivalu. Podczas obozu zrealizowano Krok 4 programu „7 kroków” (Kiedy zabawa z alkoholem lub inną substancją zmienia się w śmiertelną pułapkę, chorobę? Co wtedy zrobić? Jak pomóc osobie uzależnionej? Co się dzieje z rodziną?). Pogadankę przeprowadził insp. ZS Piotr Panek.
W dniu 23.10.2018 r. odbyło się ponownie  spotkanie w świetlicy „Strzelca”, na którym omówiono i zrealizowano Krok 5 programu „7 kroków” (alkohol zmienia uczucia ludz i- tych, którzy piją, i tych, którzy z nimi współżyją. Jak opiekować się swoimi uczuciami i chronić je przed wpływem alkoholu? Jak się bronić przed przykrymi uczuciami wzbudzanymi przez ludzi pijanych?). Zajęcia przeprowadził insp. ZS Marek Matuła. 
W dniu 27.10.2018 r. odbył się jednodniowy wyjazd edukacyjno-szkoleniowy „Po zdrowie” do Ośrodka Strzelca w Lubaczowie-Bałaje. Podczas tego przedsięwzięcia przeprowadzono pogadankę na temat Kroku 6 programu „7 kroków” (Czasem ludzie namawiają cię, abyś robił coś, co nie jest dla ciebie dobre. Odmawianie bez psucia sobie kontaktów z kolegami wymaga pewnej umiejętności. Można się jej nauczyć.). Zajęcia prowadził insp. ZS Piotr Panek.  W dniu 24.11.2018 r. został przeprowadzony jednodniowy „Bieg po zdrowie” - zdobywanie sprawności i umiejętności w orientowaniu się w lesie. Podczas zawodów zrealizowano Krok 7 programu „7 kroków” (Każdy z nas ma jedno życie. Można z niego zrobić dobry użytek. Zdrowe życie to dobre traktowanie siebie i dobre kontakty z innymi ludźmi. Jak być przyjacielem dla samego siebie? Jakie umiejętności są potrzebne do współżycia z ludźmi). Przeprowadził  Piotr Panek, który na końcu podsumował  zajęcia i wręczył nagrody.

Dziękujemy młodzieży strzeleckiej  za udział w tych powyższych przedsięwzięciach. Bardzo dziękujemy prelegentom omawiającym  poszczególne Kroki oraz wszystkim opiekunom i instruktorom Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.
Przedsięwzięcie został dofinansowane przez Województwo Podkarpackie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
 

Galeria zdjęć