2022-08-01 19:40:16

Przed godziną „W”

W niedzielę 31 lipca 2022 r. strzelcy z Pustkowa koło Dębicy uczestniczyli w akcji przygotowanej przez rzeszowskie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, przypominającej o nadchodzącej 78. rocznicy wybuchu Powstanie Warszawskiego.


Akcja rozpoczęła się na terenie Ekspozycji Historyczno - Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie, gdzie zwiedzili wystawę IPN „Cisza przed Burzą”, a następnie wzięli udział w  żywej lekcji historii pt. „Powstanie Warszawskie”. Częścią tego przedsięwzięcia była akcja promocyjna polegająca na informowaniu zawodzących ekspozycję i miejsce pamięci narodowej na Górze Śmierci o nadchodzącej rocznicy oraz obdarowaniu ich naklejkami ze znakiem Polski Walczącej. Nietypowym miejscem działania był pobliski MOP Paszczyna przy autostradzie A-4. Podczas kilkugodzinnego działania, wśród zwiedzających i podróżnych, oprócz mieszkańców pobliskich miejscowości, była amerykańska ekipa filmowa, uchodźcy z Ukrainy, a także żołnierze i strzelcy wracający z przysięgi wojskowej, a także Polonusi z Belgii. Ostatnim elementem akcji było zapalenie znicza pod pomnikiem ofiar okupanta niemieckiego na Górze Śmierci. Opiekę nad młodzieżą strzelecką sprawowali: Łucja Szumańska - Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej, chor. ZS Krystian Tumiński z Jednostki Strzeleckiej 2017 im. T. Münnicha w Dębicy oraz st. insp. ZS Jacek Magdoń – z Komemndy Głozwnej ZS „Strzelec” JP i edukator IPN.

Przedsięwzięcie będzie kontynuowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Związek Strzelecki „Strzelec” JP w poniedziałek 1 sierpnia br. Strzelcy z Dębicy, Mielca, Rzeszowa i Sędziszowa Małopolskiego będą przypominać na ulicach swych miast o nadchodzącej Godzinie „W”.

Fot. Jacek Magdoń, Krystian Tumiński

Galeria zdjęć