ZACHOWAJ ORIENTACJĘ. AZYMUT-ZDROWIE
2022-06-27 09:44:13

Wycieczka do Krakowa

W ostatni weekend Orlęta i Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wzięli udział w wycieczce edukacyjno- rekreacyjnej w ramach Zadania Publicznego pn.„Zachowaj orientację. Azymut – Zdrowie”. do Krakowa.


Opiekunami Orląt i Strzelców byli: insp. ZS Klimka Henryka, insp. ZS Gajewskiej Barbary, mł. insp. ZS Gajewskiego Grzegorza oraz mł. insp. ZS Stocerza Michała.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Orlęta i Strzelcy zapoznali się z historią lotnictwa. Oglądali samoloty z I i II Wojny Światowej oraz współczesne helikoptery, samoloty cywilne a także wojskowe. Zapoznali się z elementami służącymi kierowaniem samolotem i helikopterem a także sposobem ich pilotowania. Uczestnicy wycieczki mili możliwość wykorzystać poznaną wiedzę pilotując samolotem w symulatorze lotu.
Drugim etapem wycieczki było przejście przez Park Jordana, gdzie znajdują się popiersia naszych bohaterów narodowych oraz znanych Polaków. Szczególnym zainteresowaniem był posąg niedźwiedzia brunatnego, który stał się polskim żołnierzem. 2. Korpusu Polskiego. Ważył ponad 200 kilogramów. Niedźwiedź został wpisany do stanu kompanii w stopniu kaprala Do jego zadań należało noszenie skrzynek z amunicją. Wojtek od początku swojej obecności w 2. Korpusie był oswojony z hukiem armat, strzałami karabinów i warunkami charakterystycznymi dla wojny. Później czekał na nas w stołówce pyszny obiad: zupa, drugie danie i kompot.
Trzecim etapem było przejście Drogą Królewską zapoznając się z zabytkami Starego Miasta. Na Wawelu zeszliśmy do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów gdzie znajduje się metalowy sarkofag, w którym spoczywa marszałek Józef Piłsudski. Tam oddaliśmy hołd patronowi naszego Związku Strzeleckiego. Był czas na zakupy pamiątek na straganach przy Smoku Wawelski.
Czwartym etapem wycieczki był przejazd autokarem do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, gdzie zwiedzaliśmy teren ZOO w czterech grupach. Orlęta i Strzelcy z ciekawością zdobywali wiedzę podczas spotkań ze zwierzętami.
Młodzież strzelecka była zadowolona z programu i przebiegu wycieczki. W dobrym humorze spędziła pierwszy dzień wakacji 2022 r.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach zadanie pn.: „Zachowaj orientację. Azymut-zdrowie”,  współfinansowane  przez Gminę Miasto Rzeszów.
 

Galeria zdjęć