Porozumienie z Politechniką Rzeszowską
W dniu 27.05.2022 r. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. W myśl porozumienia strzelcy z jednostek strzeleckich będą mieli możliwość kontynuowania swojego rozwoju i zainteresowań na Politechnice Rzeszowskiej, a studenci naszej uczelni możliwość nabycia wiedzy, umiejętności i postaw proobronnych.
Sygnatariusze umowy
Sygnatariuszami umowy byli: rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, komendant główny ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS Marek Matuła, szef Sztabu Komendy Głównej ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego insp. ZS Miłosz Elgass, który wspólnie z chor. ZS „Strzelec” mgr. Arturem Polakiewiczem, byłym dowódcą Samodzielnego Plutonu Strzeleckiego „Parasol” działającego przy Politechnice Rzeszowskiej, będzie odpowiedzialny za realizację porozumienia.
Założenia współpracy
Do najważniejszych założeń tej współpracy należą: popularyzowanie w społeczeństwie oraz wśród młodzieży szkolnej i akademickiej działań zmierzających do kształtowania świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej, promowanie edukacji wyższej, postaw obronnych i służby wojskowej, upowszechnianie tradycji oraz promocji dokonań i osiągnięć Politechniki Rzeszowskiej oraz „Strzelca”, integracja środowiska strzeleckiego, młodzieży szkolnej i środowiska akademickiego, kształtowanie postaw patriotycznych i proobronnych wśród młodzieży szkolnej i studenckiej, wspieranie inicjatyw kulturalno-edukacyjnych.
O Związku Strzeleckim „Strzelec”
Związek Strzelecki należy do organizacji proobronnych i społeczno-wychowawczych. Organizacje tego typu odegrały ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania przez Polskę Niepodległości jeszcze przed Wielką Wojną w latach 1914–1918, potem przez uczestnictwo Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej na froncie rosyjskim oraz w pracy konspiracyjnej na Wschodzie. W wolnej Ojczyźnie brały one udział w walkach o granice, jak również przygotowywały młodzież w dziedzinach przysposobienia wojskowego i wychowania obywatelskiego, mając za cel zapewnienie Polsce bezpieczeństwa.
Obecnie Komenda Główna ZS JP jest największą organizacją proobronną w Polsce. Skupia 56 jednostek strzeleckich w całej Polsce, w tym z Ukrainy i Irlandii. Prowadzi największą strzelnicę na Podkarpaciu „Anna” w Jarosławiu.
Zawarte porozumienie jest kontynuacją umowy zawartej w 2012 r. przez Wydział Zarządzania PRz z Jednostką Strzelecką 2021. Na podstawie tej umowy powstał na uczelni Samodzielny Pluton Strzelecki „Parasol”.
Żródło: Politechnika Rzeszowska, zdjęcia: B. Motyka.