2022-05-04 12:34:22

Razem Świętujemy "Dzień Flagi Państwowej"

Pokazem specjalnym musztry paradnej z bronią, w wykonaniu Pododdziału Reprezentacyjnego Dziewcząt XIV LO IV Kompanii JS2021 dla mieszkańców Rzeszowa, uczciliśmy święto Flagi Państwowej. Był to pokaz specjalny podczas którego, zaprezentowano barwy biało -czerwone – symbol narodu polskiego.


Dzień Flagi to jedno z najmłodszych polskich świąt. Zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jakie znaczenie mają kolory polskiej flagi.
Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi, ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.

Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa. Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

Galeria zdjęć