Otwarcie Parku Imienia Aleksandra Ładosia w Głogowie Małopolskim
W dniu 24 marca 2022 r. w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, odbyła się w Głogowie Małopolskim uroczystość nadania zrewitalizowanemu Parkowi Imię Aleksandra Ładosia oraz odsłonięcie muralu ,,Szansa" poświęconego ,,Grupie Ładosia" w lokalnym Centrum Przesiadkowym, w której wzięli udział Strzelcy z Głogowa Młp.
W uroczystości, której Gospodarzem był Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, wzięła udział w zastępstwie Prezydenta RP ambasador nadzywczajny i pełnomocny w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Jego Ekscelencja Pierwszy Biskup Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko, członkowie rodziny Ładoś, mieszkańcy Głogowa Małopolskiego i wielu innych znamienitych Gości.
W wystąpieniach wybrzmiały ważne dla pamięci historycznej słowa o Pięknej Postaci jaką niewątpliwie był Aleksander Ładoś- dyplomata, a przede wszystkim człowiek, który w mrokach okrucieństw wojennych podawał rękę drugiemu człowiekowi.
Aleksander Ładoś podczas II wojny światowej kierował placówką dyplomatyczną w Szwajcarii. Był jednym z organizatorów słynnej ,,Grupy Berneńskiej", która uratowała setki, a być może tysiące Żydów od śmierci, wystawiając im paszporty neutralnych krajów południowoamerykańskich. Taki paszport dawał szansę na przeżycie nie tylko posiadaczowi ale i jego rodzinie co zwiększało liczbę uratowanych od Zagłady Żydów. Zachowanych jest ponad dwa tysiące nazwisk posiadaczy takich paszportów.
Po latach zapomnienia bohaterowie ,,Grupy Ładosia" odzyskują należne im miejsce w historii i pamięci ludzkiej. Postać Aleksandra Ładosia znana jest mieszkańcom Głogowa Małopolskiego. Tu urodził się jego ojciec Jan, choć sam Aleksander przyszedł na świat już we Lwowie w 1891 r.
W Głogowie Małopolskim od 2010 r. w cyklach trzyletnich odbywają się zjazdy członków rodziny Ładosiów. Uczniowie miejscowych szkół biorą udział w projektach, konkursach i innych formach edukacyjnych służących poznaniu postaci Ładosia. Przedstawiciele młodzieży byli więc obecni na uroczystości, a wśród nich strzelcy z pododdziału działającego przy SP w Głogowie Małopolskim.
Anna Łącka- nauczyciel historii w SP w Głogowie Małopolskim, opiekun Plutonu Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP.