2022-01-13 12:42:04

O Pułkowniku Lisie-Kuli – zajęcia z IPN-em

W środę 12 stycznia 2022 r. młodzi strzelcy I kompanii z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w zajęciach IPN na temat swojego dzielnego patrona.


Tematem spotkania był „Płk Leopold Lis-Kula – żołnierz Niepodległości”, a także jego nastoletni towarzysze broni. W zajęciach dydaktycznych dla młodzieży przygotowującej się do złożenia ślubowania strzeleckiego, dotyczyły życia i działalności legendarnego strzelca i legionisty Józefa Piłsudskiego. Na początku głos zabrał st. insp. ZS Marek Strączek - Dowódca Południowo-Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” JP, mówiąc o kultywowaniu tradycji niepodległościowych. Następnie odbył się wykładu dr. Jacka Magdonia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, o życiu i legendzie bohaterskiego Pułkownika.

Corocznie rzeszowscy strzelcy, świadomi znaczenia postaci bohaterskiego pułkownika, 6 i 7 marca organizują uroczystości rocznicowe przy grobie Lisa-Kuli i składają ślubowanie przy pomniku swego patrona w Rzeszowie.

Galeria zdjęć