Strzelcy z Kolbuszowej byli obecni
2021-12-22 20:47:03

80 rocznica Bitwy o Tobruk

W dniu 10.12.2021 r. odbyły się centralne obchody Bitwy o Tobruk przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w której wzięli udział Strzelcy Plutonu w Kolbuszowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


W dniu 10 grudnia 1941 r. żołnierze 3. Batalionu Strzelców Karpackich, zatknęli biało-czerwoną flagę na szczycie wzgórza Ras el-Medauar. Tym samym zakończyło się prowadzone przez wojska Osi oblężenie twierdzy tobruckiej, w której obronie polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich walczyła przez 110 dni.

 Gen. Władysław Sikorski, który w pięknych słowach powitał swoich żołnierzy: „[…] Jestem dumny, że ani przez chwilę nie zawiedliście zaufania, jakie w was pokładałem. Wiem również, że i w przyszłości uczynicie wszystko, by okryć imię Polski chwałą. Jestem przekonany, że każdy z was wypełni swoje zadanie aż do zwycięskiego końca, pamiętając zawsze o naszym haśle: Bóg, Honor i Ojczyzna”.

W 80. rocznicę tych wydarzeń Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystości ku czci bohaterskich obrońców Tobruku. o godzinie 12,00, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, miał miejsce apel pamięci, połączony z oddaniem salwy honorowej i ceremonią złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W tych uroczystościach wzięła udział reprezentacja plutonu kolbuszowskiego JS 2021, na czele z st. insp. ZS Piotrem Pankiem. Na zakończenie uroczystości tą szczególną chwilę uwieczniliśmy zdjęciem z Panem Ministrem Janem .Józefem Kasprzykiem. 

Ostatnia część naszego wyjazdu to zwiedzanie Starego Miasta i Zamku Królewskiego, oraz urokliwych zakątków w pięknej, zimowej scenografii.

Galeria zdjęć