2021-12-05 20:07:53

154 lata temu urodził się człowiek, który "dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek"

W dniu 5.12.2021 r. została odprawiona w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie koncelebrowana Msza Św. w intencji ś.p. Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 154. rocznicy Jego urodzin, w której uczestniczyły władze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie.


„Dał Polakom święty nakaz: nakaz wielkości. Bo albo będziemy wielcy jako naród, jako państwo albo nie będzie nas wcale”
 Jan Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego  uczestniczyli w Mszy Św. koncelebrowanej w intencji ś.p. Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 154. rocznicy Jego urodzin. Strzelcy z I kompanii JS 2021 reprezentowali sztandar Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego. Strzelcy również pełnili  służbę liturgiczną oraz tworzyli delegację. Na czele delegacji naszego Związku stał Komendant Główny st. insp. ZS Marek Matuła.

Po zakończonej Msz Św., przed Pomnikiem Marszałka, Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS Marek Matuła odznaczył krzyżem strzeleckim zasłużonych dla naszego Związku następujących członków kadry: st. insp. ZS Mariana Milewskiego, insp. ZS Miłosza Elgassa, mł. insp. ZS Artura Szarego, mł. insp. ZS Artura Lisa i st. chor. ZS Aleksandrę Lis.

Józef Piłsudski „wybudził Polaków z mroku niewoli, dał im moc, szacunek i siłę w drodze do niepodległości”. Minister Kasprzyk podkreślił, że jedną z największych zasług Marszałka jest jego zwycięstwo w bitwie warszawskiej 1920 roku, bo gdyby nie „wiara, jaką przelał w polskiego żołnierza, stalibyśmy się kolejną republiką sowiecką, a Armia Czerwona zatrzymałaby się nie w Warszawie czy Paryżu, ale na Gibraltarze. Józef Piłsudski zatrzymał potęgę bolszewicką, która groziła nie tylko niepodległości Polski, ale i całej Europy” – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, zm. 12 maja 1935 r. w Warszawie) – Polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu, jeden z ojców niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1892 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 r. Naczelny Wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930).

Galeria zdjęć