Strzelcy byli obecni
2021-12-04 19:32:53

W Głogowie Małopolskim odsłonięto tablicę upamiętniającą zamordowanych policjantów

W dniu 1 grudnia 2021 r. strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z pododdziału działającego przy Szkole Podstawowej w Głogowie Małopolskim wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku miejscowego Komisariatu Policji.


Tablica upamiętnia siedmiu funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenu ziemi głogowskiej, którzy zostali zamordowani na Wschodzie w 1940 r. przez NKWD. Są to: posterunkowy Jan Brydak, posterunkowy Andrzej Czyż, posterunkowy Marcin Frącz, przodownik Stanisław Heine, starszy posterunkowy Franciszek Kott, starszy posterunkowy Andrzej Kryda oraz starszy posterunkowy Ludwik Osiniak.

Dopełnieniem części oficjalnej była prelekcja tematyczna i wystawa pt. ,,Policja w służbie Niepodległej" zorganizowana w Miejsko- Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim, uświetniona koncertem w wykonaniu nauczycieli i uczniów z głogowskiej Szkoły Muzycznej.

Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, Burmistrz Głogowa Małopolskiego Pan Paweł Baj jak również Komendant Wojewódzki Policji Pan Dariusz Matusiak w swoich wystąpieniach podkreślili, że obecność strzelców w uroczystości nie jest przypadkowa, bowiem młode pokolenie Polaków musi wziąć odpowiedzialność za pamięć historyczną i ma okazję umacniać się postawą lokalnych bohaterów.

,,Warto pamiętać o ważnych postaciach i o tym co wydarzyło się wiele lat temu"- tak podsumował swój udział w wydarzeniu w kilku słowach dla Radia Rzeszów strzelec Patryk Stecko- uczeń SP w Przewrotnem. 

 

Galeria zdjęć