2021-11-23 19:30:10

Związek Strzelecki „Strzelec” uhonorował żołnierzy WAT

W podziękowaniu za wieloletnią współpracę Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego uhonorował naszą uczelnię statuetką z wizerunkiem patrona organizacji. Wyróżnienie zostało wręczone podchorążym WAT podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 30-lecia reaktywowania rzeszowskiego Strzelca.


22 listopada 2021 r. podchorążowie przekazali wyróżnienie na ręce rektora-komendanta WAT płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka.

„To szczególne wyróżnienie dowodzi, że podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej nie zapominają o swoich korzeniach i z zaangażowaniem uczestniczą w działaniach organizacji proobronnych, kultywując ich historię. Bardzo dziękuję Wam za godne reprezentowanie Akademii i życzę pięknych inicjatyw związanych z propagowaniem postaw patriotycznych i obywatelskich” – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Okolicznościowa gala „Wieczornica Niepodległości” została zorganizowana z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbyła się 10 listopada br. w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Podchorążowie  Wojskowej Akademii Technicznej następnego dnia wzięli udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych przez lokalne władze samorządowe.

St. kpr. pchor. Jerzy Gajewski, st. kpr. pchor. Magdalena Banaś, kpr. pchor. Izabela Papuga, kpr. pchor. Jakub Kondeusz i kpr. pchor. Oskar Lewicki  od lat wspierają Jednostkę Strzelecką 2021 im. płk. Leopolda Lista-Kuli włączając się w działania statutowe, prowadząc szkolenia dla młodzieży oraz reprezentując Wojskową Akademii Techniczną w obchodach świąt państwowych  i innych uroczystościach na terenie Rzeszowa i całego podkarpacia.

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego należy do organizacji proobronnych i społeczno-wychowawczych. Odegrał ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania Niepodległości jeszcze przed I Wojną Światową, potem w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej. Związek Strzelecki powstał w roku 1910 we Lwowie. Od 1912 roku Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Jego "Strzelcy" rekrutowali się z różnych środowisk. Lata 1939-89 ze zrozumiałych względów stanowią przerwę w działalności organizacji. Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie reaktywowana została w 1990 r. Organizacja od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej, 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz Biurem Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

mjr Tomasz Misiejuk, red. Ewa Jankiewicz, fot. Sebastian Jurek/WAT, www.strzelec.erzeszow.pl

Galeria zdjęć