STRZELCY WŁĄCZYLI SIĘ W OBCHODY 11. LISTOPADA
2021-11-13 17:43:15

Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rzeszowie

W dniu 11 listopada 2021 r. w odbyły się w Rzeszowie Narodowe Święto Niepodległości. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego włączyli się czynnie w obchody.


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Wiązanki składali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie, kolejnym elementem obchodów była msza święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej biskup Jan Wątroba.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się państwowa i wojskowa część obchodów. W akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięta została flaga państwowa.

Na placu ustawiony został także Dzwon Niepodległości, ufundowany przed trzema laty przez samorząd województwa. W dzwon uderzyła wojewoda, marszałek, samorządowcy, mundurowi oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Na zakończenie uroczystości odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. W obchodach Święta Niepodległości w Rzeszowie wzięli udział licznie reprezentowana Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Jednostka wystawiła dwa pododdziały honorowe oraz obecne były nasze Orlęta ZS. W uroczystościach wzięli udział podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – nasi byli strzelcy.

Po zakończeniu obchodów, zostały wręczone krzyże strzeleckie przez Komendanta Głównego st. insp. ZS Marka Matułę wyróżniającym się strzelcom  z Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie.

Wykorzystano zdjęcia i informację ze strony internetowej PUW.

Galeria zdjęć