Wycieczka Orląt i Strzelców do Żurawicy i Przemyśla
W dniu 9 października 2021 r. w ramach zadania pn.: „3 Kroki ze Strzelcem do Wolności od Uzależnień", Orlęta i Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Żurawicy i Przemyśla.
W Żurawicy gościliśmy w 1 batalionie czołgów. Żołnierze przygotowali uczestnikom wycieczki ciekawe zajęcia. Orlęta i strzelcy zostali podzieleni na cztery grupy, aby wszyscy mogli brać aktywny udział w zajęciach. Każda grupa miała opiekuna wojskowego, który oprowadzał nas po kolejnych punktach. Były to:
- w Izbie Tradycji zapoznanie z historią batalionu ,
- zapoznanie ze sprzętem wojskowym używanym przez czołgistów,
- doskonalenie umiejętności strzeleckich na urządzeniu szkolno-treningowym,
- zapoznanie z czołgiem T-72 M1.
Żołnierze atrakcyjnie prowadzili zajęcia i bardzo chętnie odpowiadali na wiele zadanych pytań. Ogromne zaciekawienie sprawił czołg, który przyjechał do nas na wyznaczony punkt. Wszyscy mogli zwiedzić wnętrze czołgu. Obsługa czołgu
dbała o bezpieczeństwo zwiedzających. Po zajęciach w jadalni batalionu wszyscy ze smakiem zjedli pyszny obiad. Dziękujemy dowódcy i żołnierzom z 1 batalionu czołgów za gościnne przyjęcie.
Następnie pojechaliśmy do Przemyśla, gdzie pieszo zwiedzaliśmy starówkę przemyską. Był też czas na pogadankę na temat uzależnień od alkoholu, narkotyków i nikotyny.
Byliśmy przy pomniku Przemyskich Orląt. Tam była pogadanka „Jak w 1918 roku młodzież walczyła o polski Przemyśl” opisująca bohaterską postawę Przemyskich Orląt w walkach o miasto Przemyśl, pomimo że wielu z nich podczas walk odniosło rany a inni oddali w ofierze odradzającej się Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze – swoje młode życie.
Następnie na przemyskim rynku odwiedziliśmy „wojaka Szwejka” oraz fontannę z niedźwiedzicą, będąca herbem Przemyśla. Byliśmy również w Katedrze greko – katolickiej oraz w Katedrze rzymsko – katolickiej. Przy każdym zwiedzanym obiekcie przedstawiano krótkie pogadanki.
Opiekunami młodzieży strzeleckiej byli: insp. ZS Henryk Klimek, st. chor. ZS Grzegorz Gajewski, st. chor. ZS Michał Stocerz, chor. ZS Piotr Szeniak.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie - w ramach projektu: „3 KROKÓW ZE STRZELCEM DO WOLNOŚCI OD UZALEZNIEŃ”.
Zdjęcia: Michał Stocerz