Strzelcy byli obecni
2021-09-29 15:55:06

Dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

W niedzielę, 26 września 2021 r., przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy odbyło się dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. W uroczystości wzięli udział strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Uroczystej Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczył abp Adam Szal, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec.

Uroczystość połączona była z poświęceniem i odsłonięciem kamienia upamiętniającego to wydarzenie. Wartę honorową przy kamieniu tworzyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół wokalny Soul, zaś koncert Pieśni Maryjnych wykonała Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod batutą dyrygenta Tomasza Chmiela oraz soliści: Magda Niedbała-Solarz i Paweł Kwinta.

Organizatorem wydarzenia byli: Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy przy współudziale Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Józefa w Komańczy, Gminy Komańcza oraz Powiatu Sanockiego.

Dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego nie przypadkowo odbyło się w Komańczy. Tutaj bowiem w latach 1955-1956 w klasztorze Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu więziony był ksiądz Stefan Wyszyński. Proces beatyfikacji trwał 30 lat, a rozpoczął się 8 lat po śmierci Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę Jego internowania w Komańczy powstała Izba Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego założona przez siostry, która dostępna jest dla zwiedzających bezpłatnie. Oprócz cennych eksponatów, można tam obejrzeć kaplicę, w której modlił się internowany kapłan oraz zobaczyć ciekawą ekspozycję archiwalnych zdjęć, pochodzących ze zbiorów sióstr Nazaretanek i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zdjęcia: st. chor. ZS Michał Stocerz oraz kilka zdjęć z pochodzą z portalu nowiny24.pl

Galeria zdjęć