„3 KROKI…”
2021-09-29 09:26:44

Strzelcy na szlaku kurierskim płk K. Iranka Osmeckiego

W dniach 24 - 26.09.2021 r. odbył się rajd szlakiem kurierskim płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Na trasę marszu wyruszyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli z Rzeszowa, Powiatu Rzeszowskiego i Kolbuszowskiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.


W dniach 24 - 26.09.2021 r. odbył się rajd szlakiem kurierskim płk Kazimierza Iranka Osmeckiego. Na trasę marszu wyruszyli strzelcy z I Kompanii (ZS nr 2 w Rzeszowie, ZSS w Rzeszowie ), IV Kompanii przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie, II Kompanii (Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej) wchodzących w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli  w Rzeszowie  Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.

W tym roku bazą wypadową dla strzelców, dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Dubis Dyrektora szkoły oraz życzliwości Pana Adama Dańczaka Wójta Gminy Jaśliska, był Zespół Szkół w Jaśliskach.

Nasza młodzież zaraz po dotarciu na miejsce, wyruszyła do centrum Jaślisk, gdzie nasz przewodnik Pani Alicja Majdosz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśliskach zapoznała strzelców ze wspaniałą historią tej miejscowości oraz  jej mieszkańców. (m.in. zwiedziliśmy piwnice pod pałacykiem biskupów przemyskich). Po kolacji strzelcy wzięli udział w grach i  zabawach sportowych oraz pogadance o uzależnieniach. Tradycyjnie komendantem rajdu był st. insp. ZS Piotr Panek. Kadrę opiekunów tworzyli: st. insp. ZS Marek Strączek, insp. ZS Barbara Gajewska, st. chor. ZS Michał Stocerz, st. chor. ZS Grzegorz Gajewski, chor. ZS Michał Urman i st. sierż. ZS Daniel Dziepak.

W sobotą młodzież strzelecka wybrała się na trasę marszu z Duszatynia do Jeziorek Duszatyńskich, a następnie na Chryszczatą  i z powrotem.  Następnie komendant rajdu st. insp. ZS Piotr Panek oraz kadra wręczyła uroczyście książkę podarowaną i wydaną przez „Librę” pt. „płk Kazimierz Iranek Osmecki”. Warto wspomnieć, że Zygmunt Śliwa właściciel wydawnictwa „Libra” był  inicjatorem tego rajdu.

W niedzielę młodzież strzelecka udała się na Mszę Świętą do Komańczy, gdzie odbyły się uroczystości dziękczynne za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Nasi strzelcy pełnili wartę honorową podczas poświęcenia kamienia pamiątkowego. Następnie wysłuchali koncertu filharmoników podkarpackich. Strzelcy po uroczystościach odwiedzili klasztor sióstr Nazaretanek, gdzie był więziony przez władze PRL kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski. Po powrocie do miejsca zakwaterowania, strzelcy wzięli udział w grach i zabawach na hali sportowej szkoły.

 

Młodzież uczestnicząc w rajdzie upamiętniła wydarzenie z roku 1940 kiedy to Kazimierz Iranek Osmecki  jako emisariusz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przeniósł wyuczony na pamięć, szyfr "H", który do końca okupacji nie został złamany oraz znaczną kwotę pieniędzy na potrzeby konspiracji.

Szlak biegł przez bardzo trudne i niedostępne rejony Bieszczadów (m.in. Chryszczatą), był używany tylko w skrajnych sytuacja, żeby nie został "spalony". Kazimierz-Iranek Osmecki był  emisariuszem, czyli osobą, która nie tylko przenosiła szyfr i pieniądze. Był upoważniony do wyjaśnienia w Warszawie sytuacji politycznej Rządu Polskiego w Londynie, mógł interpretować decyzje Naczelnego Wodza i tym różnił się od kurierów, którzy przenosili tylko pocztę. Pokonanie tej trasy było możliwe dzięki współpracy z ludnością słowacką, po tamtej stronie granicy i rozwiniętej siatce ZWZ AK w Polsce. Mieszkańcy Bieszczadów zaangażowani w konspirację, tacy jak właścicielka dworu w Żubraczem, gajowy z Kamionki czy wreszcie przewodnik Kazimierz Sołtysik, pseudonim "Kazik", pomogli emisariuszowi dotrzeć do celu.

Była to doskonała lekcja praktyczna historii i patriotyzmu, dzięki której uczestnicy rajdu oddali hołd ludziom konspiracji, walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie - w ramach projektu: „3 KROKÓW ZE STRZELCEM DO WOLNOŚCI OD UZALEZNIEŃ”.

Foto: Michał Stocerz

 

Galeria zdjęć