2021-09-20 15:08:02

Uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych Bohaterów naszej Niepodległości

W sobotę 18 września 2021 r. odsłonięte zostały pod Krzyżem Milenijnym w Niechobrzu tablice upamiętniające ppłk. Józefa Kalandyka oraz kpt. Stanisława Kawę, w której wzięli udział strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie ZS „Strzelec” JP.


 Uroczystości rozpoczęła Msza Św. za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Fundatorem tablic jest Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie  na wniosek  Lokalnego Ośrodka Kultury „Razem” w Niechobrzu. Asystę zgodnie z ceremoniałem wojskowym,  zapewnili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. W tym ważnym dniu obecni byli krewni obydwu bohaterów z  okolic Niechobrza, ale także z dalekich stron Polski. Nie zabrakło przedstawicieli IPN, władz państwowych i samorządowych oraz przedstawicieli dowództwa Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Gminę Boguchwała reprezentował jej gospodarz Burmistrz Wiesław Kąkol.

Warto przypomnieć, że ppłk. Józef Kalandyk zaczynał swoją karierę wojskową w Związku Strzeleckim, następnie w Legionach Polskich, służył pod komendą płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Foto: Justyna Sokołowska i  Michał Stocerz

Galeria zdjęć