2021-09-02 21:20:19

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka w Ustrzykach Dolnych

W dniu 1.09.2021 r. w 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Gen. Stanisława Maczka w Ustrzykach Dolnych, w której wzięła udział delegacja Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Sanoka i Rzeszowa.


Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli prezentowali sztandary: Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego (I kompania JS 2021). Natomiast strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2088 w Sanoku wystawili posterunek honorowy przy pomniku Bohatera. Delegacji Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego przewodniczył st. insp. ZS Marek Strączek.

 Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych pod przewodnictwem  Abp Adama Szala. W wygłoszonej homilii abp Adam Szal zachęcał do gorliwej modlitwy w intencji Ojczyzny oraz dzieci i młodzieży, którzy rozpoczynają dzisiaj rok szkolny. „Oby był szczęśliwy. Oby doprowadził do poznania dobra, prawdy i piękna, czyli samego Boga” – prosił hierarcha.

W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że człowiek przez całe życie się formuje. – Dzisiaj kiedy myślimy o dzieciach i młodzieży, którzy rozpoczynają rok szkolny myślimy także i o nas samych, o ludziach dorosłych. Bo przecież przez całe życie jesteśmy uczniami, uczymy się. Dowiadujemy się tego, jak żyć, żeby swojego życia nie zmarnować – mówił hierarcha. Dodał, że ma to ogromne znaczenie, kiedy w pierwszy dzień września wspomina się bohaterów walczących o wolność Polski.

Bóg, Honor, Ojczyzna to niezwykłe zawołanie, które ma swoje zakorzenienie także i w naszej wierze zwrócił uwagę abp Szal. – Bóg to wyraz, że On jest wartością najwyższą. To dlatego rok szkolny rozpoczynamy w kościele przyzywając pomocy Bożej – tłumaczył. – Honor to poczucie godności i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoje środowisko i za swoją Ojczyznę. Człowiek honoru nie porzuca z byle jakiego powodu obowiązków i zadań, które zostały mu zlecone – dodał. – Ojczyzna to rzeczywiście rzez wielka, ziemia, to kultura, to ludzie którzy tworzą tę nasza rzeczywistość, to kolebka w której wzrastamy, to dom rodzinny, to ojciec i matka – dodał hierarcha.

Metropolita przemyski ocenił, że hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” wyszywane na sztandarach wojskowych, jest wielkim wyzwaniem dla współczesnego człowieka. – Mimo tego, że współczesny świat nie raz jakby odwraca się od tego i ze wstydem możemy powiedzieć, że za mało jest Pana Boga w naszym życiu. Że wiara we współczesnym świecie jest czasem podrywana, czy po prostu się chwieje – zauważył kaznodzieja. (portal eKAI)

Po Eucharystii odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Generała Maczka. Przywitał wszystkich zebranych  i przybliżył sylwetkę Bohatera organizator wydarzenia Adam Pęzioł – Prezes Stowarzyszenia Ośrodka Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

Najstarszy czołgista Wojska Polskiego, służący w latach 1937-1939 w koszarach w Żurawicy pod Przemyślem 104-letni por. Tadeusz Lutak, ps. „Pancerz” odsłonił okolicznościowy pomnik gen. Stanisława Maczka, generała dywizji Wojska Polskiego, pułkownika dyplomowanego, dowódcy wojskowego uznawanego za polskiego prekursora broni pancernej. Strzelca, członka Związku Strzeleckiego sprzed I Wojny Światowej.

Następnie abp Adam Szal, metropolita przemyski poświęcił pomnik.

Uroczystość zakończył koncert Sanockiego Zespołu Wokalnego „Soul”.

Galeria zdjęć