2021-07-27 15:22:09

I cześć obchodów 77. rocznicy Operacji Burza w Bratkowicach

W dniu 24.07.2021 r. (sobota) w Bratkowicach odbyła się I część Obchodów 77. Rocznicy Akcji Burza. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Świlcza, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy. W obchody włączyli się strzelcy z III Kompanii Gminy Świlcza JS 2021 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. w rejonie bartkowickich lasów partyzanci ze Zgrupowania III Zachód rzeszowskiego obwodu Armii Krajowej, pod dowództwem por. Józefa Rzepki, ps. Rekin realizowali operację Burza. Polegała ona na taktycznym wspieraniu Armii Czerwonej w wyzwalaniu tych ziem spod hitlerowskiej okupacji.

W sobotni wieczór 24 lipca w tamtejszym parku podworskim zainscenizowany został partyzancki biwak, gdzie przy ognisku i wspólnym śpiewie wojskowych piosenek wspominane były wydarzenia z czasów II wojny światowej. Niezwykłymi gośćmi w tym dniu byli weterani: 104-letni por. Tadeusz Lutak, ps. Pancerz, uczestnik kampanii wrześniowej w składzie 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanie płk. Stanisława Maczka i liczący 99 lat mjr Józef Lis, ps. Tajfun - dowódca jednego z pododdziałów partyzanckich w bratkowickich lasach. Zaangażowani w powyższe wydarzenie byli strzelcy i orlęta ZS z III Kompanii Gminy Świlcza Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. O operacji „Burza Zgrupowania Rzeszów-Zachód” opowiadał insp. ZS Artur Szary dowódca III Kompanii Gminy Świlcza JS 2021.

fot. Z. Lis

Galeria zdjęć