Strzelcy Pamiętali
2021-07-04 14:53:27

78. rocznica śmierci gen. Władysława Sikorskiego

W 78. rocznicę śmierci generała broni Władysława Sikorskiego delegacja Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem Generała w Rzeszowie.


Uroczystości w dniu 4.07.2021 r. upamiętniające rocznicę śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego  rozpoczęły się o godz. 11.00 przed Jego Pomnikiem w Rzeszowie.  Strzelcy prezentowali sztandary: Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego, Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie oraz Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu. Nasz Związek reprezentowali: st. insp. ZS Marek Strączek – Dowódca Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego, insp. ZS Barbara Gajewska – Zastępca Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, st. chor. ZS Andrzej Zemmel – Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu oraz chor. ZS Bogdan Kołacz, chor. Łukasz Przybyło, sierż. ZS Krzysztof Tabisz.  

Strzelcy z Mielca obecni również byli w jego domu rodzinnym w Tuszowie Narodowym.

W Rzeszowie pomnik generała Sikorskiego stoi w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy. Al. Łukasza Cieplińskiego. Pomnik, sfinansowany przez mieszkańców Rzeszowa i Polonię, został odsłonięty w 1993 roku w 50. rocznicę śmierci generała.

Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli polskich organizacji niepodległościowych. Był szefem Związku Strzeleckiego we Lwowie.  Podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i niestrudzonym orędownikiem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie politycznej. Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Okoliczności wypadku wciąż budzą wśród historyków wiele kontrowersji.


Zdjęcia: Krzysztof Tabisz i Łukasz Przybyło

Galeria zdjęć